Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evde, doğal, katkısız, sağlıklı ve lezzetli elma sirkesi nasıl yapılır? Doğal elma sirkesi yapımı için nelere dikkat etmek gerekir? Ev yapımı elma sirkesi yapmak için öncelikle doğal, organik, köy elması bulsanız çok daha iyi sonuç elde edersiniz. Ancak bu çok da önemli değildir. Yani köy elması olmasa da olur ama olsa daha iyi olur.

Evde elma sirkesi yapmanın bir takım önemli püf noktaları var. Bu püf noktalarına dikkat etmelisiniz. Aslında evde sirke yapmak çok da zor bir şey değil. Sadece elma sirkesi tarifine uygun hareket edin yeterlidir.

Evde elma sirkesi hazırlarken :

Evde sirke yapmak için uygun olan elma şu aylarda bulunan kış elmalarıdır.
• Elmalar yıkandıktan sonra, sirke yapmak için kullandığınız malzemeleri de sıcak suyla iyice yıkamalısınız.
• Sirke yapımında bakterilerin verimli çalışmasını sağlayacak oksijen ve sıcaklık çok önemlidir. Bu nedenle havayla teması artırmak için geniş ağızlı ve sığ bir kavanoz kullanmalısınız ve üzerine temiz, ince bir tülbent örtmelisiniz.
• Günde bir kere karıştırarak havalanmayı sağlarsanız sirkeleşme daha çabuk olur.
• Sirkeleşme için ılık 15-25 C bir ortam tercih etmeli ve kavanozları güneş ışığından uzak loş bir yerde saklamalısınız.
• Kullanacağınız kapları cam ya da ahşap olarak seçmelisiniz.
• Yapım sırasında sirkeleşmeyi hızlandırmak için daha önce hazırladığınız doğal elma sirkesi ilave ederek hazırlayabilirsiniz.
• Sirke seçilen elma türüne göre 3-6 hafta içinde oluştuğu için sirke kokusunu almaya başladığınızda her gün tadarak istenilen tat ve asit derecesi elde edene kadar bu işleme devam etmelisiniz.
• Devam eden sirke mayalanmasını engellemek için birkaç kat tülbentten, süzme yoğurt kesesinden, kahve filtresi vb. filtrelerden geçirerek iyice süzün. Böylece meyve kalıntılarından arındırılmış olur.

Malzemeler

1. İstenilen kadar elma.
2. Elmanın yarısı miktarında su. (örneğin 2 kilo elmaya 1 lt su)

Elmaları yeterince küçük şekilde doğruyoruz. Boyutu önemli değil sadece hem pişerken hem de sirke olma zamanını kısaltmak adına doğruyoruz. Sonra bunları bir kapa koyup üzerine suyumuzu ilave ediyoruz. 2 kilo elmaya 1 lt su koyuyoruz.

Oranı siz çoğaltıp azaltabilirsiniz. Bunlar kaynayınca komposto kıvamına gelecek. Sonra bu karışımı tatmanızda yarar var. Karışımınız yani kompostonuz tatlı olmalı.

Eğer tatlı değilse sirkeniz dönmez yani olmaz. O yüzden tadına bakın içilecek kıvamda tatlı olmalı. Sonra bu karışımı bir kaba koyunuz.

Tercihen şişe, bidon, vb kaplar. Üzerini sakın kapatmayın bu karışım sirke oluncaya kadar hava almalı. O yüzden ince bir bezle sıkıca kapatınız ki bu sadece içine istemediğimiz şeyler kaçmasın. Son olarak bunu bir kenarda saklayınız.

Sirkemizin olduğunu nasıl anlarız?

Çok basit üzerinde beyaz bir tabaka oluşacak. Bu tabaka tamamen oluştuğunda sirkenizi tadınız. Sirke hazır olmuştur.

Elma sirkesinin bir farklı ve basit bir yolu daha..

Yediğiniz elmaların kabuklarını bir kavanoza doldurun. Ve üzerine 1litre kadar su ilave edin. Eğer 3 elmanın kabuğundan daha azını kavanoza koyduysanız daha az su ilave edebilirsiniz. Ve son olarak da üzerine bir tatlı kaşığı tuz ile bir dilim bayat ekmek ilave edip kavanozu kapayın. Zaman zaman yediğiniz elmaların kabuklarını ilave edebilirsiniz.

Hem bu sayede kavanoz hava alacağı için içindeki gaz da atılmış olacak. Kavanozu soğuk yerde bekletmeye dikkat edin. Birkaç hafta sonra tadına bakın ve sirke tadına ulaşana kadar bekletin. Sirke kıvamına geldiğinde süzgeçten geçirin. Turşu ve salatalarda artık kendi hazırladığınız elma sirkesini kullanabilirsiniz.

* Öncelikle kullanacağınız elmaları çok iyi yıkayın.Elmaları kabukları ve çekirdekleri ile dilimleyip,yumuşayana dek üzerini geçecek kadar suda pişirin.10-12 saat dinlendirin.Bir süzgeçle ezmeden tüm suyunu süzün.Ilıyan suyu,çok iyi temizlenmiş ve kurulanmış,büyükçe bir kavanoz(veya tahta küp) dökün.(Annem posa kısmını bu şekilde süzerek alır ama posasıda eklenerek konulabilir)

* 1 su bardağı elma sirkesini(özellikle ev yapımı bulunursa daha iyi olur) maya olarak içerisine ilave edin.1 yemek kaşığı tuz ve 1 çay bardağı nohut ekleyin.

* Ara sıra evde arta kalan ve çürümeye yüz tutmuş elmaların çürük kısımlarını alıp bu şekilde hazırlayıp yine suyunu buna ilave edin.

* Arta kalan şeker şerbetlerini,reçel artıklarını(tüketilmeyen) çok az sulandırıp,kavanoza ilave edin.Lezzet verir.

* Kavanozu 18-25 ºC sıcaklıkta doğrudan güneş almayan havadar bir yerde bekletin.Ağzını ilk iki hafta hava alabilecek şekilde,ama dış etmenlerden koruyacak bir sıkı tülbent parçası ile kapatın.Bu sürede hareket ettirmeyiniz.Daha sonraki haftalarda üzerine bu şekilde iken tam oturtmadan kapağını örtün(bir şekilde yine hava ile teması sağlanmalı)

* Yaklaşık 8-10 ayda sirkeniz olgunlaşacaktır.Bu süre tabi ,üzerine eklediğiniz her malzeme ile uzayacak veya kısalacaktır(eklediğiniz her malzemenin steril olmasına dikkat ediniz)

* Eğer daha çabuk olmasını dilerseniz bir kerede doldurup ilave etmeyin.Bu da en az 8-10 hafta sürecektir. Posaları ile hazırladıysanız;bu süre sonunda sık sık kontrol edilip,eğer olgunlaştı ise fermantasyonun sürmemesi yani gittikçe keskinleşmemesi süzgeçten geçirilir.

* Sirkeniz olgunlaştığında, kullanmadan önce,üzerinde oluşan sirke anası denilen kaygan ve saydam bir tabakayı alın.

* Eğer elmaları pişirmeden yapmak istiyorum derseniz:elmaların suyunu çıkarıp(meyve sıkacağı da çok iyi yınıp dezenfekte edilmeli) posasıyla birlikte kavanozlanır ve diğer işlemler aynen tekrarlanır.Birkaç hafta sonra üzerindeki duru su süzülüp başka bir kavanoza alınır.Üzeri tülbetlenip olgunlaşması beklenir.

“Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?” için bir yanıt

  1. Merhaba 3 ay once sirke yaptim 2 defa sirke anasini bozdum tadina bakmak icin sirke anasi tekrar olustu ama bu sefer baya ince bi tabaka halinde bozulmusmudur acaba? Ve hc sirke sinegi olusmadi suan 3 ayinda hava soguk diyemi olmadi yoksa bnmi yapamadim acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir