2008 Yazında mayo ve bikini modası

2008 yazında hangi mayoyu giysem, bu yazın mayo ve bikini trendleri neler, plajlarda göreceğimiz mayo ve bikini modelleri, size yakışan mayoyu tercih edin.işte bu yaz nasıl serinleyeceksiniz hepsi bu yazıda.

Birkaç yıl önce “sıkıcı” olarak tanımlanan tek parça mayolarsa altın çağını yaşıyor Bu yıl yaz biraz erken geldi. Haliyle tatil planları da erkene çekildi. Yaz tatilinde nereye gidileceğine karar verildikten sonra kadınların aklına gelen ikinci şey bikini ve mayo alışverişi oluyor. Deniz, kum, güneş tatillerinde neredeyse tüm gün giyilen bikini ve mayoyu satın almaksa birçok kadın için adeta kâbus haline geliyor…

Bunun önüne geçmek için daha önceden iyi bir araştırma yapmak, istenilen model, renk ve kesime karar vermek ve vücut tipine hangi modellerin yakışacağını bilmek gerekiyor. Takipçilerinin bildiği gibi birkaç sezondur modada retro ve vintage rüzgarı esiyor. Plaj modası da bundan nasibini aldı. İki yazdır yavaş yavaş plajlardan içeri süzülen retro etkili mayo ve bikiniler bu yıl doruğa çıkmış durumda. Modada gizeme, gizemli olana bir dönüş var. Artık vücudun tüm hatları ortaya çıkarılmıyor, hayal gücüne izin veriliyor… Marilyn Monroe ve Brigitte Bardot’nun giydiği mayo ve bikinileri gözünüzde canlandırın. İşte bu yılın modası onlar…

Tek parço mayolar 60’lardan beri herhalde hiç bu kadar gözde olmamıştı. Bu mayoların bacak kısımları fazla oyuk değil. Son yıllarda neredeyse bir avuç kumaştan yapılan bikinilerin devri ise kapanıyor. Bikini altlarında bellerde yüksek kesimler dikkat çekerken, bacak kısımları oyuk olmayan modeller revaçta…
Retro kesimli mayo ve bikinilerde parlak renklerle yapılmış baskılılar, grafik desenler, puantiyeler kullanılıyor.

Retro şıklığı yaratmak için baştan ayağa görünüm çok önemli… İşte bu noktada aksesuarlar ön plana çıkıyor… Dolgu topuk terlik veya sandaletler, renkli tahta bilezikler, ya da turkuaz renkli bir kolye, geniş kenarlı hasır şapka, büyük gözlükler plaj şıklığını tamamlamanın vazgeçilmez unsurları… Hatta siz retro çılgınlığını bir adım öne götürüp havuz başında başınıza geçireceğiniz 1940’lar tarzı türbanınızla da güneşlenebilirsiniz. (Prada’nın parlak türbanları bu havayı yansıtıyor.)

Altın ve gümüşle parlayın
Metalik renkler de oldukça revaçta bu yaz… Ancak bronz ya da bakır tonlarında değil, altın veya gümüş olarak parlamalısınız.
Siyah ve beyazla asla demode olmazsınız. Bunları çiçekli ya da geometrik baskılı olanlarla kombinleyebilirsiniz.

Çiçek baskılılarla kurdele ve fiyonk detaylarıyla daha yumuşak bir görünüm yakalayıp, hazır giyimde de devam eden romantik akıma kaptırabilirsiniz kendinizi…

Alışverişe sabah çıkın
Uzmanlar, mayo alışverişine çıkmak için günün en uygun zamanının sabah olduğunu söylüyor. Çünkü vücut ve göbek şişkin olmuyor. Mağazalar da o satlerde boş olduğu için soyunma kabininde acele etmeniz de gerekmiyor.

Kabine ise en az 3 parçayla girin. Mayo ya da bikiniyi giydikten sonra kollarınızı yukarı aşağı oynatın. Bir falso olup olmadığını kontrol edin.

Sezonda neler var:
– Retro ve romantik etkiye sahip olanlar
– İç çamaşırı efekti verilmiş bikiniler
– Metalik renkler
– Geometrik desenler, puantiyeler, çiçek baskılılar
– Su ve çikolata renkleri kombini, patlıcan
moru, haki yeşili, somon rengi, çelik mavisi ile siyah ve beyaz kombini renklerde öne çıkıyor.

Vücut tipinize göre seçin…
Büyük göğüsler: Karın kısmında çapraz desenler veya drapeler olan ve göğüs kısmı içten destekli tek parça mayolar size göre… Seçiminiz bikini ise üst kısmı boyundan bağlı veya göğüs altından ince metal tel desteği olmalı… Dikkati alt kısma çekmek için bikini altını iddialı seçebilirsiniz.

Büyük kalça ve kalın üst bacaklar: Boyundan bağlı ve bacak kısmı yüksek oyulmuş olan tek parça mayoları tercih etmek uzun bacak izlenimi verecek ve üst bacaklarınızı ince gösterecektir. Bikiniyse seçiminiz, yine altının yüksek kesimli olmasına dikkat edin. Dikkati geniş kalçalardan başka yöne çekmek içinse boyundan bağlı mayo ve bikiniler idealdir.

Midesi ve karnı olanlar: Kamuflaj için en iyi yol tek parça mayodur. İki parça istiyorsanız son yıllarda alternatifleri çoğalan tankinilere başvurun.

Dikdörtgen vücutlar: Vücudunuza kıvrım verecek fırfır, drape gibi detaylı mayo ve bikinileri seçebilirsiniz.