Cilt lekeleri ve sivilce izleri dert değil !

Cilt lekeleri nasıl giderilir, kahverengi cilt lekelerinin rengi nasıl açılır, cilt lekeleri yok edilebilir mi, sivilce izleri kalıcı mıdır, sivilce izleri nasıl giderilir, cilt nasıl tazelenir ve soyulur, peelingin yararları nelerdir, yüz peelingi ne işe yarar, Kozmetiklerle peeling nasıl olur, işte bütün bu sorularınıza cevaplar burada !

Bir kadının kendisine olan güveni, cildinin nasıl göründüğü, kendisini nasıl hissettiği ile yakından ilgilidir. Peeling bakımlarıyla cildinize gereken özeni gösterebilirsiniz..

Cildin görüntüsünü bozan temel sebeplerin başında ise, sivilce izleri, güneş lekeleri, yara izleri ve yaşlanma belirtileri gelir. Bu tarz cilt problemlerinden kurtulmak için “soyma” anlamına gelen “peeling” etkili bir yöntemdir. Cildin derinlemesine arındırılması, hasarlı üst deriyi kaldırarak, sağlıklı deriyi ortaya çıkarma işlemine denilen “peeling” i, piyasada satılan ürünlerle veya evde hazırladığınız doğal malzemelerle kendi kendinize yüzeysel bir şekilde yapabilir veya profesyonel yöntemleri tercih edip, dermatologlara yaptırmanız mümkün. Yüzeysel peeling’den kimyasal peeling’e kadar bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz

1) Doğal malzemelerle evde peeling

Peeling ile ölü hücreleri temizlemek, cildi su buharına tutmak ve siyah noktaları temizlemek ve son olarak da cildin ihtiyacına göre yoğu nem veren, canlandıran, besleyen bir maske uygulamak çok zamanınızı almayacaktır.

Kendinize vakit ayırın!

Öncelikle, yüzünüzü günlük yüz temizleyicinizle yıkayın. Nazikçe kuruladıktan sonra, hazırlamış olduğunuz peeling kremini tahta bir kaşık yardımıyla yüzünüze ve dekoltenize yayın. Cildin, kremin nemini alabilmesi için bir süre bekleyin. Cilt nemi alınca hafifçe kas yönünde dairesel hareketlerle ovalamaya başlayın. Sert hareketlerden kaçının çünkü cilt çok hassastır ve tahriş olabilir. Boyun bölgenizi de ovalamayı ihmal etmeyin. Peeling’in kese işleminden farkı yoktur. Keseleme olayı ölü hücreleri vücudumuzdan nasıl atıyorsa, peeling işlemi de aynı şekilde yüzümüzdeki ölü deriyi temizleyerek, alttaki taze ve canlı deriyi ortaya çıkarır. Ölü hücreler atıldıktan sonra temiz bir süngerle fazlalıkları alın. Cildin dokusu peelingle daha güzelleşecektir. İncelen cilt daha düzgün olur, göze daha şeffaf görünür, rengi de daha açılır. Renk yüzün her yerinde aynı olur, gözenekler daha küçük durur. Bu işlemin başka büyük bir yararı da şudur: Ölü deri giderildikten sonra üst deri nemlendiriciyi kolaylıkla kabul eder.

Maske:

-1 kahve fincanı yulaf ezmesi
-2.5 çay kaşığı bal
-1 tatlı kaşığı elma sirkesi
-Yarım tatlı kaşığı sıcak su

Malzemelerin hepsini karıştırın ve cilde sürün. Yüze uyguladıktan sonra 15 dakika kadar bekleyin ve yumuşak, nemli bir bezle ovarak maskeyi çıkarın. Son olarak, bol su ile durulayın.

2) Kozmetiklerle peeling

Evde, doğal maskeler hazırlamak için vaktiniz yoksa ve daha pratik çözümler arıyorsanız, piyasada satılan kozmetik ürünler tam size göre!

Yosun köpüren yüz peelingi
İyot, mineraller, tuzlar ve vitaminler bakımından zengin yaban yosunu, yüzünüzdeki parlak bölgeleri dengeler ve çıkabilecek lekeleri yok eder. Farkı gerçekten görmek ve hissetmek için haftada 2 kez uygulayın.

Derinlemesine temizlik maskesi
Cilt yüzeyindeki ölü hücreleri kolaylıkla temizleyen bu ürün, gözenekleri sıkılaştırır ve kirlerden tamamen arınmış, pürüzsüz ve aydınlık bir cildi ortaya çıkarır. Haftada 1-3 defa, dairesel hareketlerle yüze masaj yaparak uygulayın.

3) Profesyonel peeling

Kimyasal peeling nedir?
Deriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için bazı kimyasal solüsyonların uygulanmasıdır. Bu tedavide deriye, yüzeysel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan kimyasal bir asit uygulanır. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı olmakla birlikte en sık kullanılanlar glikolik asit, Alfa hidroksi asitler(AHA), triklosetik asit(TCA), salisilik asit, jesner solisyonu ve kombinasyonlarıdır.

Kimyasal peelingi sadece dermatologlar uygulayabilir.

Amaç nedir, neler tedavi edilebilir?
Kahverengi lekelerin açılmasında, güneş, yanık ve başka faktörlerin deride oluşturduğu kırışıklıkları iyileştirmede, cildi gençleştirmede aktif aknede iyileşmeye ve akne izlerinde düzelmeye yardımcıdır. Deride oluşturulan soyulmanın ardından yeni deri gelir ve yeni gelen cildin dokusu ve rengi daha düzgün, daha homojendir.

Kaç çeşit peeling metodu vardır?
Hafif, orta ve derin etkili olmak üzere 3 çeşit kimyasal peeling tedavi yöntemi vardır.Hafif etkili peelingler cildin en dış tabakası üzerinden (Stratum korneum: Ölü hücre tabakası) etki ederler. Derin yara izleri üzerinde pek etkili değildir. Bu grupta en yaygın kullanılanları, meyve asitleri ile olanlarıdır. Derin peeling tedavisinde “Dermabrazyon” denilen cilt yüzeyini yenileme tekniği uygulanır. Bu yöntem ileri derece cilt kusurları tedavisinde kullanılır ve kesinlikle doktor tarafından yapılmalıdır.

Peeling öncesi dikkat edilmesi gereken durumlar neler?
Uygulanacak kişiden mutlaka iyi bir öykü alınmalıdır.
-Herhangi bir hastalığı var mı? (Şeker hastalığı, Vitiligo hastalığı vb)
-Hangi bir ilaç kullanıyor mu? (Kan sulandırıcı vb)
-Güneşe karşı aşırı duyarlılığı var mı?
-Sık sık uçuk çıkarıyor mu?
– Hamile mi?

Peeling nasıl uygulanır?
Yüz, boyun, göğüs, eller ve kollara doktorun seçimi ve hastanın derisinin durumuna göre bir asit solisyonu seçilerek hastane şartlarında uygulanabilir. Deri, yağlarından arındırıldıktan sonra tedavi alanına uygulama yapılır. İşlem esnasında 5-10 dak. sürebilen hafif yanma ve batma olabilir. İşlem sonrası normal günlük yaşama dönülebilir. İstenilen sonuçlar için birkaç seans gerekebilir.

netten alıntıdır