Doğumdan Sonra Vücuttaki Çatlakla Mücade Etmek

doğum sonrası açtlaklarDoğum yapan ya da hızla kilo alıp vermiş olan kadınların büyük bir bölümü oluşan çatlaklardan şikayet etmektedir.Bu çatlaklar psikojiyi bile bozabilmektedir.

Çatlaklar için lazerin önemli avantajı deriyi soymadan onarmasıdır. Fraksiyonel lazer, bir lazer ışınının 250-360 arası daha ince ışınlara ayrılması anlamını taşıyor. Böylelikle cildin 1-1.5 milimetre altına odaklanan lazer ışını, dokunun kendi kendini tamirini sağlıyor. Bu şekilde cilt yenileme ve sıkılaşmada etkili olurken, yara izlerinin ve çatlakların onarımında da yüz güldürücü sonuçlar veriyor. Cildi soymadan, soyulmuş ve yenilenmiş etkisi sağlıyor.

İşlemin yarım saat kadar bir ön hazırlık süresi var. İşlem sırasında sadece lokal anestezik bir krem sürülüyor. Ardından lazerle uygulamaya geçiliyor. Sistemin güçlü soğutucu özelliği sayesinde yirmi dakikalık işlem acısız ve ağrısız tamamlanıyor. Yalnızca uygulama gününün akşamı görülen ve ertesi güne kalmayan bir kırmızılık oluyor. Tedaviler ayda bir kez olmak üzere 4-6 seans arası planlanıyor.

Doğumdan ne kadar zaman sonrasında bu işlem yapılabilir?

Doğumdan hemen sonra da başlanabilir. Ancak emzirmenin tamamlanmasını bekliyoruz. Böylelikle kadınlar psikolojik olarak daha rahat bir dönem yaşıyor.

Doğum haricinde gerçekleşen çatlaklarda da bu yöntem etkili mi?

Doğum sonrası çatlaklarla, aşırı kilo alıp vermelerle veya ergenlikte oluşan çatlaklar arasında anatomik bir fark bulunmuyor. Onun için bu yöntem her tür çatlaklarda uygulanabiliyor. Pembe ve mor rengi, sedef beyazına dönmemiş çatlaklar çok daha başarılı sonuçlar veriyor. Önemli olan en erken dönemde tedavisine başlamak.

Uygulama sonrası çatlaklardan korunmak için kadınlar ne gibi tedbirler almalı?

Çatlaklar; cildin elastikiyetini yitirmesine bağlı olarak deride meydana gelen yırtıklardır. Bunlar ancak cildin elastikiyetini artırarak önlenebilir. Bu amaçla üretilen kozmetikler kullanılabileceği gibi, herkesin kolaylıkla ulaşabileceği zeytinyağı ve vazelin de çatlakları önlemede hayli etkili sonuç veriyor.