Güneş Lekesi İçin Yoğurt Maskesi

suna dumankaya maskeleriYüzde oluşan doğum lekesi, gebelik lekeleri, kahverengi lekeler, ağda lekeleri, burun altında bıyık bölgesinde malesma adı verilen cilt lekelerini yok etmek için evde karbonatlı yoğurt maskesi yapılır. Karbonatla yoğurt çilleri de geçirir. Yoğurt da karbonat da lekeleri, güneş izlerini yok etmeye yarayan bileşenler içermektedir. Limon suyu bu iki içeriğin etkisini artırmaya yarar. Verdiğimiz yoğurtlu karbonatlı maske haftada 2 kere yapılır.

Ekran AlıntısıGüneş Lekesi Maskesinin Uygulanışı

2 yemek kaşığı yoğurt üzerine 2 çay kaşığı karbonat dökülür. Karbonatın içinde bulunan malzeme cildin üzerinde koyulaşmaya başlamış pigment bozukluklarını tedavi eder.

Ardından bu karışımın içerisinde iki çay kaşığı limon suyu ilave edilir.

Fırçaya sürülen karışım, önce lekelerin olduğu bölgeye uygulanır. İki dakika bekledikten sonra maskenin geri kalanı göz ve dudak çevresi hariç tüm yüz bölgesine ve dekolteye uygulanabilir. Açık yara varsa kesinlikle oraya uygulanmamalıdır.

Maske 15 dakika bekletildikten sonra, parmakları tekrar ıslatıp, nemli parmaklarla lekeli bölgelere masaj yaparak durulanır.

Takip eden günlerde yaz – kış mutlaka güneş koruyucunun sürülmesi gerekir. Haftada birden fazla tekrarlanmamalıdır. Ekim ayından önce de böyle bir maske yapmaya uygun değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir