Güzel Makyajın Püf Noktaları

makyajHer gün güzellik salonuna gidip profesyonel ellerden makyaj yaptıramayız. Evde kendimiz makyaj yaparken bir güzellik uzmanı gibi sonuçlar da elde edemeyiz. Bu durumda makyaj yapma konusunda bilgilerimizi artırmamız ve bazı püf noktalarına dikkat etmemiz gerekiyor. Bu önerileri dikkate aldığımızda biz de en az bir makyaj uzmanı kadar güzel sonuç elde edebiliriz.

“Fondöteni elinizde denemeyin”
Cilt tipini bilmek ve buna göre ürünler kullanmak istediğiniz sonucu almanızı sağlar. Örneğin, yağlı bir cilde sahip olanlar parlamayı önleyici ürünler kullanmalı.

Size en uygun fondöten tonunu bulmak için alacağınız fondöteni çeneniz ve boyun bölgenizde deneyin. Elinizde denemeniz sizi yanıltabilir.

“Fondöteni nasıl sürmek gerekiyor?”
Doğal ve eşit bir görüntü için fondöteninizi sürmeye yüzünüzün ortasından başlayın. T bölgesine uygulayacağınız fondöteni kendi renginizden 2 ton açık renk uygulayarak yüzünüzü aydınlatabilir ve daha canlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Fondöten fırçanıza az miktarda ürün alarak başlayıp, daha yoğun kapatıcılık gereken noktalarda ürünü fazlalaştırabilirsiniz.

Eğer sivilce izleri, yara izleri gibi küçük noktaları kapatmak isterseniz yine cilt renginize uygun concealer’ı, fondöteninizi uyguladıktan sonra kapatmak istediğiniz noktalara hafifçe sürebilirsiniz.

“Oval yüzleri uzun göstermek için”
Yüzünüzde dikkat etmeniz gereken noktalardan biri ise gölgelendirmedir. Örneğin oval bir yüz şekliniz var ise elmacık kemiklerinizin altını, kulağınızdan buruna doğru hareketlerle 1-2 ton koyu pudra veya fondötenle gölgelendirebilir ve yüzünüzün uzun görünmesini sağlayabilirsiniz.

“Gözleri olduğundan büyük göstermek için”
Göz kapağınıza açık renk, parlak farlar kullanarak ve göz içine beyaz veya açık krem rengi kalem uygulayarak gözünüzü olduğundan büyük gösterebilirsiniz. Gözlerinizi olduğundan küçük göstermek için ise göz kapağınıza koyu renk far ve göz içine koyu renk kalem uygulayabilirsiniz.

Eğer gözleriniz birbirine yakın ise açık renk farınız ile burun köküne, göz pınarlarına doğru yuvarlak hareketlerle eşit aydınlatmalar yaparak görüntüyü dengeleyebilirsiniz.

Birbirine uzak gözler için ise aynı şekilde gölgelendirme fırçası ile cilt renginizden bir kaç ton koyu bir far ile burun köküne göz pınarına doğru yuvarlak hareketlerle yaptığımız gölgelendirme gözlerinizi birbirine daha yakın gösterecektir.

“Kaşlar, yüz şeklini oluşturur”
Yüz şeklinizin oluşmasında en önemli rollerden biri kaşlarınızdır. Bu yüzden kaş şekillendirme yüz hatlarınızın orantısı açısından çok önemlidir.

Kaşlarınızın dolgun ve sık görünmesi için kaş renginize uygun kaş farınızı hafifce gereken noktalara uygulayabilirsiniz. Uygulamanın ardından renksiz bir kaç tarama fırçası ile kaşlarınızı yumuşak hareketlerle tarayarak eşit bir görüntü sağlayabilirsiniz.

“Dengeyi sağlayın”
Makyajda bütünlük ve denge önemlidir. Örneğin, koyu renkler de buğulu göz makyajı tercih ettiyseniz yüzünüzün diğer kısımlarına naturel renkler uygular ve dudaklarınızda doğal bir ton tercih etmeniz gözlerinizin ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

Kırmızı, mürdüm, bordo gibi yoğun ve koyu ruj tercih ediyorsanız, göz makyajını doğal yaparak abartılı bir görünüm yerine dengeli bir görünüm yaratabilirsiniz.

Koyu renk ruj sürmenin püf noktası
Koyu renk ruj tercih ediyorsanız, rujunuzu sürmeden önce dudak çevrenizi rujunuz ile aynı tonda dudak kaleminizle şekillendirdikten sonra rujunuzu uyguladığınızda hem sizin için daha kolay olur hem de rujunuzun kısa sürede dağılmasını önlemiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir