Lens Nasıl Kullanılmalı?

Son zamanlarda güneş gözlükleri kadar favoridir lens takmak. Özellikle vampir filmlerinden sonra popüler olmaya başlayan bu kültür, yanlış kullanımda hem görüntü kirliliğine hemde gözünüze mal olabilir. Lens rengi seçimi yaparken önemli olan doğal durmasıdır. Sırf mavi göz seviyoruz diye bize hiç yakışmamasına rağmen mavi renk lens seçimi hem çok yapay hemde itici bir görünüm sergilememize sebep olur.

Yanlış renk seçimi kadar yanlış lens kullanmakta sakıncalıdır. Lens kullanımında dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Özellikle lens bakım malzemeleri elimizin altında olmalıdır. Kabındaki solisyonu düzenli olarak değiştirmek ihmal edilmemelidir. Lens takmadan önce eller muhakkak temiz olmalıdır.

Lensleri takarken işaret parmağınıza aldığınız lensin üzerine bir kaç damla solisyon damlatın ve parmağınızla tırnağınızı değdirmeden solisyonun yayılmasını sağlayın.

Lenslerinizi çıkardığınızda temizlemeyi ihmal etmeyin. Bu işlem gün boyu üzerine yapışan mikroorganizmalardan kurtulmasını ve ilerde herhangi bir göz enfeksiyonu kapmanızı engeller.

Başkalarının lenslerini kesinlikle takmayın. Denize lenslerle girmekte yapılan başka bir hata olur. Ve uyurken lensleri çıkartmayı unutmayın. Aksi halde gözünüz yapışabilir.

Zamanı dolan lensleri kullanmayın. Aksi takdirde gözünüzün içinde parçalanabilir ve başınıza iş açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir