Alışveriş saplantı mı , ihtiyaç mı ?

alışveriş nedir sizceSizin alış veriş yapmakta ki amacınız nedir ?Alış verişi sizin için öenmli bir İhtiyaç olduğu için mi yaparsınız yoksa zor zamanlarında alışverişe mi sığınırsınız ?

Alışveriş amacınızı belirleyerek paranızı ona göra ayarlamalısınız !

Alış-veriş sizde hastalık mı ?

Alışveriş yapmadan duramıyor, her ay bütçenizde açık mı veriyorsunuz? Kendinizi engelleyemiyorsanız bir psikiyatrist ile görüşün ve mağazaların bulunduğu alışveriş merkezlerinden uzak durun. Kredi kartınızın limitini sınırlayın. Yürüyüşe çıkıyorsanız vitrinlere yakın yürümeyin.

Terapi niyetine mi alış-veriş yapanlardansınız ?

Rahatlamak için mi alışveriş yapıyorsunuz? Böyle dönemlerde alınan eşyalar genellikle bir işe yaramaz. Kendinizi kötü hissediyorsanız ihtiyaç listesi yaparak alışverişe çıkın. Böylece ihtiyacınız olan şeyleri alırsınız. Eve kapanıp dışarı çıkmamazlık etmeyin.

Taklit yapan alışverişçi misiniz?

Başlarına çok yakışan ancak size yakışmayan şeyleri almayın. Hem gereksiz yere para harcamış hem de hiç kullanmayacağınız eşyalar almış olursunuz. Kendinize uygun tarzı bulmakta zorlanıyorsanız zevkine güvendiğiniz biriyle alışverişe çıkabilirsiniz

Tembel işi alışverişçi misiniz?

Alışveriş yapmaya üşenenler, senede bir zorla alışverişe çıkıp toptan alışveriş yaparlar. Bu nedenle trendleri takip edemeyebilirler. Her ay ihtiyacınız olan bir parçayı satın almaya çalışın.

Dürtüsel alışverişçi misiniz?

Alışverişte hissi davranıyorsanız size çok lazım olmayan bir giyecek satın alma olasılığınız yüksek. Alışveriş merkezine giderken yanınıza para ve kredi karı almayın. Kendinizi bu konuda çok da baskılamayın, uzun vadede çok harcama yapmak zorunda kalabilirsiniz.