Dayak Yiyen, Yemek Yer

dayakDayak yiyen kadınlar ne yapıyor? Eşinden şiddet gören, koca dayağı yiyen, evinde huzursuz olan ve aile içi her türlü şiddete maruz kalan kadınlar çareyi yemek yemekte buluyor. Evet, ev hanımlarının bu huzursuzluğu ve mutsuz aile yaşamı onların git gide şişmanlamalarına neden oluyor. Pek çok ev hanımı göbek ve geniş kalça sorunu yaşıyor.

Göbek ve kalça sorunu ev hanımlarının il sorunu maalesef. Ev yaşamında mutluluğu bulamayan ve yalnızlık çeken kadınlar her sıkıntıda yemeğe sarılıyor.

Kadın şiddet görüyor hala, hala bu devirde kadınlarımız eşlerinden, aynı yatağı paylaştıkları hayat arkadaşlarından dayak yiyor ve hakaretlere uğruyor.

Peki şiddet gören kadınlar ne yapmalı? Avukat Cengiz Hortoğlu bu soruyu bir cümlede yanıtlıyor: “Kadın evde şiddet görüyorsa, boşanmayı da planlıyorsa mutlaka rapor almalı!” ‘Boşanma davası nasıl açılır ya da dayakçı koca evden nasıl uzaklaştırılır?’ sorusuna da :

İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Halil Akkanat şöyle yanıt veriyor: “Kadın önce şiddeti boşanma sebebi olarak kullanıp kullanmak istemediğine karar verecek. İstiyorsa derhal bir boşanma davası açacak, yani ‘terk edip’ kulağının üzerine yatmayacak.

Haklarını kullanmak için harekete geçecek. Kendisi bu işi şahben ya da avukat aracılığıyla yapabilir. Önemli olan olayın gerçekleştiği tarihten itibaren 6 ay içinde bu davayı açması…”

UZAKLAŞTIRMAK MÜMKÜN

Şiddet gören kadın eşini seviyorsa ya da boşanmak istemiyorsa bunun da bir çaresi var.

Doç. Dr. Akkanat bu konuya da şöyle açıklık getiriyor: “Dava da iki şekilde açılabilir; birlikte yaşamının kendisine zarar verdiğini düşünüyor ama yine de boşanmak istemiyorsa ayrılığa hükmedilmesini sağlamak üzere mahkemeye müracaat edebilir.

Bu ihtimalde ‘şu kadar süre ayrı yaşamaları’ şeklinde bir hüküm verecektir. Böylelikle barışma ihtimalleri varsa barışacak yoksa ayrılacaklardır. ‘Şiddet türü’ sebebe dayalı mahkeme açmak isteniyorsa dayak kesin bir boşanma nedenidir. Gidecek mahkemeye, dayak olayını ispat edecek ama 6 aylık süreyi geçmeyecek.

Boşanmak istemiyorsa da, kocanın üç ay evden uzak tutulması gibi tedbirler söz konusu.”

“Dayak Yiyen, Yemek Yer” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir