Depresyonda Yenmesi Gereken Yiyecekler

stresStresli, üzgün, mutsuz, depresif ve ruhen yorgunsanız, kendinizi mutsuz hissediyor, zaman zaman anlamsız hüzünlere boğuluyorsanız, kendinizi mutlu hissettirecek bir takım yiyecek tavsiyelerimiz var. Çikolata değil hayır. Çikolata değildir insanı mutlu eden. Çikolata dışında çok daha sağlıklı ve faydalı alternatiflerimiz var. Bunları yiyin mutlu olun!

Yiyeceklerin içinde yalnız vitamin ve minerallerin değil, algılama yeteneğini artıran, beyni verimli hale getiren hatta mutluluk sağlayan etkenlerin de bulunduğunu biliyor muydunuz?

Amerika’da yapılan araştırmalara göre; acı biber, mutluluk hormanlarının salgılanmasını artırırken limon suyu, öğrenme ve hatırlama problemi olanların zihnini açmaktadır. Havucun, muzun, çileğin, fındık-fıstığın, hatta kimyonun da beynimiz ve ruhumuz üzerinde farklı etkileri olmaktadır.

Amerikalı uzmanların bu konudaki tesbitlerini şöyle sıralayabiliriz: “Aroma maddeleri vücudun kendi mutluluk hormonu olan endorphinin salgılanmasını tahrik etmektedir. Bu sebeple acı biber yemek, endorphin salgısını ve etkisini artırır. Ne kadar acı olursa olsun kırmızı biber tüketmek mutluluğu artırır.

Strese karşı da çilek tüketilmelidir. Bünyesinde bolca serotonin barındıran muz da mutluluğu artıran besin maddelerindendir. Havuç ise hatırlama yeteneğimizi üst seviyeye çıkarır. Çünkü havuç beyin metabolizmasını canlandırır. Birşey ezberlerken ufak bir tabak sıvı yağlı havuç salatası yeyin.

Özellikle hatırlama problemi çeken öğrenciler, öğretmenler, politikacılar ve gazeteciler bol bol havuç tüketmelidir. Uzun uzun metinleri ezberlemek zorunda olan tiyatro sanatçıları ve müzisyenler ayrıca bol bol ananas tüketmelidir. Kısa süreli bellek için de avokado yenilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir