Düğün ve Evlilik Dönemi Hakkında

Hayatınızın en önemli adımıdır evlilik. Erkeklerin bakış açısından bakınca farklıdır kadınlarınız bakış açısından bakarken de bambaşkadır. Kadınlar olaya daha bağımlı daha yoğun ve duygusal bakarlar. Onlar için bir yanda onca zaman içinde yaşadığı her sabah uyandığı yataktan her sabah gördüğü ailesinden ayrılmanın üzüntüsü duygusal yoğunluğu bir yandan da evlenecek yeni bir hayat yeni bir nefes olacak evliliğe sevdiği kişi ile gelen bembeyaz sayfalar.

Bunlar evliliğe gelip çatan durumlar. Ama bir de bunu öncesinde olan evliliğe karar verme yolu var ki çok zor olan. Aileler tanışır. İki farklı kültür iki farklı aile evlatları için bir bütün olmaya çalışırlar. Yeni bir dönem başlar. Kız tarafı her zaman üzüntülüdür her zaman tedirgin kızlarının iyi bir kişiyle evlenmesini ister.

İyi bir yuvası olsun isterler. Peki, bu duruma neler karar vermemizi sağlar? Yani mutlu bir evliliğin geleceğini nasıl anlarız? Nelere göre değerlendirir nelere göre ölçeriz?

Bir evliliğin mutluluk getirmesi için eşlerin her şeyden evvel birbirlerine saygı duymaları gerekmektedir. Sevgiden önce saygı gelir. Saygı gerçek bir temeldir bu konuda ve sevginin adam gibi adam dimdik durabilmesi için saygı gerekir.

Bir ekmek yaparken nasıl ki un ve su temel ise saygı ve sevgi de aynı bu şekilde örneklendirilebilir. Evlilik eşlerin sevgileri ile saygılarını yoğurmalarıdır.

Bunlarla beraber tuzu biberi olan sadakat, hoşgörü, anlayış gibi şeyler de gerekmektedir. Evlenmeden evvel eşinizin tüm huylarına dikkat edin ve onu evlilik anlamın da sorgulayın.

Evlilik sorunlarından birisidir maddi düzensizlikler. Maddi olarak eşlerin evlerini geçindirememe durumlarıdır. Bu günümüzde de var olan bir ayrılma sebebidir.

Bu anlamda eşlerin maddi özgürlüklerini kazanmış bireyler olmaları gerekmektedir. Okul çağında bir kız gidip de evlenmemelidir. Okulun bitmesini eğer eşinizi sizi seviyorsa gerçekten ve bir ömrü sizinle paylaşmak istiyorsa bekleyecektir elbette ki.