Hamileler Nasıl Beslenmeli ?

Gebelik dönemi beslenmenize hiç olmadığı kadar özen göstermeniz gereken bir zamandır.çünkü artık sadece kendiniz için değil ikinci canınız için de besleniyor olacaksınız.unutmayın ki onun canı da sizden soruluyor artık!

Pek çok kadın daha önceki kötü beslenme alışkanlıklarını düzeltelerek , gebelik bahanesiyle sağlıklı beslenmeyi öğrenebilir.Beslenme sosyal,ekonomik,kültürel ve kişisel özelliklere bağlı olarak çok büyük değişiklikler gösterebilir.

Konuyla ilgili yapılan geniş çalışmalar sonunda gerek gebelik öncesi gerekse gebelik sırasında kötü beslenmenin gebeliğin seyri,bebek ve anne üzerinde olumsuz etkileri olduğu gösterilmiştir.Beslenmeyi belirleyen temel unsurlar;
Gebelik öncesi kilo ve boy(Vücut Kitle Oranı=Body Mass Index=BMI)

Yaş
Bebek sayısı
Metabolik hastalık varlığı (diabet,fenilketonuri vb)
Sosyo-ekonomik ve kültürel özellikler
İştah ve annenin fiziksel aktiviteleridir.

Herşeye rağmen gebeliğin özel bir diyeti olduğu söylenemez.gebelikte kadınlar tamamen dengeli beslenmelidir.Bu beslenme et,süt,yumurta,taze sebze-meyve, mineral ve vitamin desteklerinden oluşur.

Gebelikte barsak hareketleri genellikle yavaşladığı için diyete lifli gıdalar ve bol sıvı eklenmelidir.Süt ve sütten yapılmış gıdalar tüketilirken sütün pastorize olması ve peynirlerin tam mayalanmış olmasına dikkat edilmelidir.Aksi halde bazı sütten geçen hastalıklara davetiye çıkartılmış olunur.Marketlerde satılan çok yüksek ısıda hazırlanıp paketlenmiş sütler güvenli sayılabilir. Sırayla değerlendirilirse bunlar:Protein ,Yağ ,Karbonhidart,Vitamin ve Minerallerdir.