Hamileliğin Evreleri ve Hamilelik Belirtileri

Genel olarak gebelik 3 döneme ayrılmaktadır.ilk 13 hafta,14-27 haftalar arası ve 27-40 haftalar arası olmak üzere bu 3 dönemi gelin inceleyim ve doğuma adım adım yaklaşalım.

hamileliğin ilk 3 ayı gerçekten de rahatsız edici geçebilir. bu dönemde yorgunluk, idrara sık çıkma, halsizlik durumu,baş ağrısı, moral bozukluğu,hafif kilo almak, az miktarda kan akışı, uyku hali ve kasıklarda ağrı nükseder.

bu dönemde hamile bayanlar mide bulantılarının ne zaman geçeceğini merak eder.mide bulantım ne zaman geçecek ?14 ile 16. haftalarda bulantılar azalmaya başlayacaktır.bazı kadınlarda bulantı ve kusma 3. aydan sonra başlayabilir ve bazı kadınlarda ise tüm gebelik süresince devam edebilir. Bu tür durumlarda eğer verilen ağızdan ilaç tedavilerine rağmen problem devam ederse hastaneye yatırılarak serum ile besleme gerekebilir.

ikinci 3 aylık periyotta ise Ağrı ve yanmalar Cilt değişiklikleri (gebelik lekelenmeleri, cilt döküntüleri, sivilcelenmeler) Kabızlık ,Anemi (kansızlık) Bacak krampları, Kilo artışı Vajinal akıntı,enfeksiyonlar ve Aşermeler devam eder.“Altın dönem” olarak da adlandırılan bu dönemde gebeliğin başlangıcındaki yan etkiler azalmış ve son üç aydaki rahatsızlıklar ise henüz başlamamıştır. Bu dönemde bulantınız azalmıştır, uykularınız düzelmiştir ve enerjiniz yerine gelmiştir. Ayrıca bu dönemde bebeğiniz size gerçek gibi gelmeye başlamıştır. 16 – 20. haftalar arasında bebeğin hareketlerini hissedebilirsiniz.

4 – 5. Aylarda artık karnınız yavaş yavaş belirmeye başlamıştır. Gardrobunuzu değiştirmenin, 14-16. haftalardan itibaren ultrasonla cinsiyeti görünür hale gelen bebeğiniz için evinizde hazırlıklar yapmanızın zamanı gelmiştir.
üçüncü ve son 3 aylık döneme geldik.halsizsiniz, çarpıntınız var, mideniz ekşime yapıyor ve çok yanıyor,uykusuzsunuz, idrar sorununuz var, varis ve ödem sorununuz başladı, parmaklarınız uyşuyor.

Bu dönemdeki şikayetlerin çoğunun nedeni rahimin hacimsel büyümesidir. Ayrıca gebeliğin şikayetlerinin artması yanında bebekle ilgili risklerin de en fazla olduğu dönemdir.

Bu dönemdeki psikolojik şikayetlerin ve uykusuzluğun genel olarak nedenleri, doğum ile ilgili endişelenme ve korkular, doğum sonrası anne ve baba olmanın getireceği maddi ve manevi yükümlülükler ile gebeliğin büyümesine bağlı hissedilen rahatsızlıkların artışıdır.