Kendi Kendini Eleştirmek Ne Demek ?

İnsanoğlunun en önemli hatalarından ve belki de en çok üst üste ne kadar çok yapmayacağım dese de ne kadar çok bir daha olmayacak dese de yaptığı hatadır bu. Önce bir sorun olduğunda kötü bir durumda hatayı kendinden evvelinde karşısındakinde aramak ve direk ona suçlayıcı muamelelerde bulunmak.

A efendim durmak bir kendine sormak bir kendine dönmek yok mudur? Bir kendini eleştir sen kendin açık yönlerin var mı hata ettiğin görmezden geldiğin bir şey yok mu ? Hiç mi yok?

Tüm suç yani karşı tarafta mı? Hatalarımızın farkında olalım ve bizler tekrarlamamak adına adımlar atmaya çalışalım. Evliler hani sözlü ya da nişanlılar birbirlerini tanıma aşamalarındadırlar belki bir evde ayı çatı altında olunca bunları aşabilme oranları yüksek olacaktır ama evliler durumu daha ciddi daha önemli bir seviyede olduklarından dikkat etmeliler.

Kadınlar hanımlar bağırma çağırma dinlemeden yargılama hatalarımızı fark etmeliyiz. Eşimizi suçlamadan önce kendimizde bir eksikliği aramalı ve ona göre alınan aksiyonlarla ilerlemeliyiz.

Ne var ki önce siz kendinizde bir sorun var mı diyip eleştirseniz ve ona göre de eşinizle oturup da konuşsanız. Biz erkeklere göre otokontrol denen şeyi daha hâkimiyetsiz kullanıyoruz. Kontrol olarak kendimizi aşabiliyoruz.

Özel durumlarımız sıkkın zamanlarımız işte yoğun arkadaşla tartışmış fark etmez bu gibi durumlarımızı eşimizden sinirle ya da bir sorun çıktığında ona yüklenerek çözmek sizi mutlu etmez. Evet söylemek kolay diyebilirsiniz şimdi bana belki de kızabilirsiniz içten içe ama biz kadınlar eğer içimizdeki bazı duvarlarımızı yıkmazsak evliliğimiz boyunca hep mutsuz ve monoton yaşamaya mahkum kalırız.

Ne kadar çok mutluluğuna eşine ve kendine değer veren hatalarını gören adımlarını hep düşünerek atan sorunları oturup konuşup tüm suçları masaya yatırıp sonra da bu senin canım bu da senin canım demek gerek.

Ardından ben böyle yapmışım bunu istemeyerek yaptım seni kırmak değildi amacım bilmeden oldu istemeden oldu dedim ya kalp kırmak çok kolay çok bir iki lafı siz üst üste söylersiniz ve anında karşısızdakini kırabilirsiniz.

Hiç bu hatalara düşmemek için kendimizi kontrol altına almalı hataları çözerken hep yüklemeyi karşıya yapmamalı. Direkt oturup yüz yüze konuşup haletlim yolunda yürümek daha yararlı olacak göreceksiniz. Bunları 1 2 3 derken de alışkanlık haline getirirseniz.

Bakın görün eşinizle sorunlarız hiç olmayacak ve siz kendi kendinize yapay sorunlar yapacaksınız eşinizle eğleneceksiniz. Hayatınızın değeri onun tadını ne kadar çok çıkarıp ne kadar az yaşadığınızla orantılı bunu fark edin. Geç olmanda fark edin fark etmediyseniz mutlaka. Hayatta işte aşkta ailede her yerde mutluluk için bunu fark etmelisiniz.

Sitenin Meleği.