Oruç Tutarken Diyet Yapmak

Ramazan ayında kilo almamak için iftardan sonra kesinlikle en az 20 dakika yürümek gerekiyor. Malumunuz bu yıl Ramazan Ayı yaz aylarına denk geldi. Serin yaz akşamlarında 1 saat yürüyüş yapmak da zor olmasa gerek. Bu fırsatı iyi değerlendirin ve iftar sonrasında yemeği sindirdikten sonra en az yarım saat yürüyün. Bu sayede metabolizma hızınız artar. Sahura kadar da en az 2 litre su içerseniz oruç tutarken kilo almak gibi bir sorun ile karşılaşmamış olursunuz.

Oruç tutarken diyet yapmak zor değildir. İftarda yağsız tavuk eti, kırmızı et, zeytinyağlı salata, bol yeşillik, birkaç kabuklu meyve ve bol yoğurt tüketebilirsiniz.

* Et grubu, süt grubu, sebze-meyve grubu ve tahıl grubu yiyeceklerden en az bir çeşit sofranızda bulundurun. * Gece yiyip yatmayın, imsak vaktine yakın saatlerde kalkıp sahurunuzu yapın.
* Sahura kalkmadan kesinlikle oruç tutmayın.
* Sahuru abur-cuburlarla geçiştirmeyin.
* Yağlı yemekler, ağır tatlılar yerine kahvaltı türü yiyecekleri tercih edin.

Kabuklu meyveler hem tokluk hissini artırır hem de vitamin desteği sağlar. Bağırsağımızın da daha iyi çalışmasını sağlayan meyveler zaman zaman bol tarçınlı, ılık komposto olarak da tüketilmeli ve bu sayede sıvı desteği sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir