SAÇI DÖKEN SEBEPLER

saç dökülmesiSaçlar neden dökülür diye bir soru geldi aklıma saçlarımı tararken ellerime gelen saç kıllarını gördüğümde çok üzüldüm ve hemen araştırmaya koyuldum.Saç neden dökülür ? Saç dökülmesinin başlıca nedenleri diye arama yaptığımda karşımaçıkan sebepler hep aynıydı ama peki gerçekten benim saç dökülmesi sorunum var mıydı ? Saç dökülmesi nasıl anlaşılır ?

Saçlar 1 ay da yaklaşık 1 cm büyürler. Yaş ilerledikçe bazı kıl kökleri tahrip olduğundan saç miktarında azalma olabilir. Bir günde dökülen saç miktarı en çok 100 adet olmalıdır. Normal oranda olan bu saç dökülmesi saçı seyreltmez. Zira dökülenlerin yerine yenileri çıkar.

Hangi durumlarda saçların normalden daha fazla dökülmesi söz konudur?

Stres, ameliyat, doğum gibi durumlardan sonra saç dökülmesi görülebilir. 39 derecenin üzerindeki ve tekrarlayan ateşli hastalıklardan sonra, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği gibi hastalıklarda da saç dökülmesi görülebilir. Demir eksikliği, çinko eksikliği, aşırı zayıflama, şok diyetlere bağlı protein eksikliği, bazı ilaç ve kimyasal maddelerde saç dökülmesine neden olur. Alkol ve sigara tüketimi de saç sağlığını doğrudan etkiler.