Başağrısı Neden Olur Nasıl Geçer ? Dr. Ömer Çelakıl

başağrısıDr. Ömer Çelakıl tarafından başağrısına ve mutsuzluğa dair verrilen bilgiler : Kadınların başı neden ağrır ? Yediklerimizin aynasıdır sağlığımız ve vücudumuz. Kahve başağrısına çare olabilir.. Başınız ağrıdığında bol su için ! Su içmek başağrısını giderebilir. Balık yağı başağrısına iyi gelir. Uskumru ya da hamsi de çok faydalıdır. Nane yağı alna ve şakaklara sürülürse başağrısı geçebilir. Zencefil başağrısını gideren bitkilerden biridir. Çok önemli bir bitki olan zencefil migrene faydalı olmaktadır. Magnezyum eksikliği de başağrısı yapmaktadır. Günlük 400 mg B2 Vitamini de başağrısına faydalı olmaktadır.

Psikolojik sorunlar da başağrısı yapabilir. Psikolojiyi düzeltmek için beslenmemize çok dikkat etmeliyiz.

Muz, çikolata, B vitamini, safran, B12 Vitamini, bol bol su içmek psikolojimizin düzelmesine faydalı olan besinlerdir.

Üzüntüleri kolay atlatmak için ve mutlu olmak için :

Çikolata: Stresin bir numaralı düşmanı. Kendinizi kötü hissediyorsanız hemen bir parça çikolata yiyin. Çikolata flört etmek gibi bir şey. Bir kalem yemek yeterli, mutluluk hormonu “seratonin” anında beyinde dolaşıma çıkıyor.

Dondurma: Çok yenirse şişmanlatıyor, az yenirse mutluluğa mutluluk katıyor. Dondurma yaşlanmayı önlüyor. Çocukların sağlıklı büyümesi ve kemik erimesi sorunu olan kişiler için büyük önem taşıyor. Beslenme uzmanları dört mevsim tüketilmesini öneriyor.

Makarna: Çok ağır soslarda yenilmediği sürece enerji veren ve mutlu eden besinler arasında yer alıyor. Hazmı kolaydır. Özellikle sadece salata ile birlikte yenirse şişmanlatmaz.

Ekmek: Buğday ekmeği de sıkıntıları unutturuyor.

Fıstık: Yağ oranı yüksek ama insanı çok mutlu ediyor. Roma İmparatorluğu’nda “Tanrı yiyeceği” olarak adlandırılan fıstığın kolesterolü düşürdüğü ve kalp krizi riskini azalttığı biliniyor. Demir, bakır, selenyum, magnezyum, çinko, potasyum, fosfor gibi minerallerin doğal kaynağı olan bu çerez kalbimizin yanı sıra, beyin sinir sistemi, kas ve kemiklerimizin dostu…

Çilek: C vitamini deposu olan çilek, önde gelen afrodizyaklar arasında yer alıyor. Çilek bütün salgı bezlerini çalıştırarak vücuda gençlik ve kuvvet kazandırır. Yüksek tansiyonu düşürür, damarları temizler. Kansere karşı korur, böbrekte kum ve taş oluşmasını önler.

Muz: Kokusuyla bile mutluluk taşıyan tam bir Endorphin deposudur. Kendinizi, güçsüz ve sinirli mi hissediyorsunuz, hemen bir muz yiyin. Kalsiyum ve magnezyum içeren bu meyve strese karşı bire bir. Sinir hastalığı olanlar için her gün yemek arası saatlerde tüketilmesi gereken bir besindir.

Üzüm: Kırmızı ve beyaz üzüm yiyen herkes gülücükler saçar. Üzümde yüzde 20 oranında direkt olarak kana karışan şeker vardır. Bedenen ve zihnen çalışanlar için iyi bir gıdadır. Üzümdeki bol demir kan yapar. Yüz ve boyuna taze üzüm suyu sürülüp 10 dakika sonra yıkanırsa cilde dirilik verir.

Portakal: C ve B vitamini açısından zengin olan portakal, insana dinamizm veriyor. Portakal içindeki C vitamini ince ve kalın damarların yumuşak kalmasını sağlıyor. Vücuttaki direnci artırıyor. Kanın durulmasına ve temizlenmesine yardımcı oluyor. Hazmı kolaylaştırıyor. Portakal reçeli ise karaciğeri çalıştırıyor.

Susam: Dar gelirlilerin baş tacı olan simit mutluluğa giden yolda önemli bir yere sahip. Yağ ve protein içeriyor. Susamdan elde edilen tahin, bal ile karıştırılıp yenirse boğaz ağrısı ve bronşite iyi geliyor.

“Başağrısı Neden Olur Nasıl Geçer ? Dr. Ömer Çelakıl” için 3 yanıt

  1. hocam ismim dilek, eşimin ismi mustafa oğlumun adı mustafa isim v harfler ile ilgili bana yol gösterirseniz memnun olurum.
    Saygılarımla

  2. Hocam sorumu cevaplarsanız çok sevinirim.hayımda büyük sınavlar atlatıyorum sıkıntıların sürekliliği hayata bakış açımı değiştirdi ileriye dönük hiçbir konuda pozitif düşünemiyorum sorum,insan düşünce gücüyle kaderini etkileyebilirmi mutasıp bir insanım duamı yapıyorum doğruda yaşıyorum hiç mutlu olmayacağımı düşünüyorum olumlu düşünerek kadere etki edebilirmiyim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir