Cilt Güzelleştiren Bakım Maskeleri

Cilt bakımı yapmak için illa ki kozmetik ürünler kullanmak gerekmez sevgili hanımlar. Doğal ürünler kullanarak da kendi cilt bakımımızı yapabiliriz. Ben sık sık evde, aklıma estikçe yüz maskeleri uyguluyorum. Örneğin, kimi zaman yoğurt ile maske yapıyorum, kimi zaman yumurta ile. Doğal ürünlerde, evde, ev yapımı cilt maskeleri düzenli uygulandığı taktirde kesinlikle etkili oluyor.

Ama dediğim gibi. Düzenli olarak, aklımıza geldikçe, haftada birkaç kez uygulamak şart. Yoksa bir kere uygulayıp da ondan olumlu sonuç beklemek hayal olur.

Ev yapımı güzellik maskelerinde genellikle yoğurt, maya, yumurta, bal, kil, karbonat, mısır unu, yulaf unu, arı poleni ve havuç gibi içerikler kullanılır. Tüm bu maddelerin uygulanış biçimi ve ciltte bekleme süresi tamamen cildinizin tipi ile alakalıdır. Mesela, çok yağlı bir cilde sahipseniz limon içerikli bir maske uygularken limon oranını artırabiliyorsunuz ve maske cildinizde kuruyana dek bekleyebiliyor.

Ancak, eğer cildiniz aşırı hassas ise, hemen kızarıyor ve acıyorsa limon ya da karbonat gibi içerikler uyguladığınızda çok kısa süre beklemelisiniz. Yoksa cildiniz kızarır, tahriş olabilir ya da acır.

Cilt bakım maskesi uyguladıktan sonra muhakkak cilt yapınıza uygun yağlı ya da yağsız olmak üzere cilt nemlendirici kullanmalısınız. Bu sayede hem bakım rutinin tamamlamış olursunuz, hem de cildinizin kurumasını önlersiniz.

Bir tavsiye daha vereyim; soğuk su yüzün daha diri ve güzel olmasını sağlar. Gözenekleri de sıkıştırır. Yüzünüzü soğuk su ile yıkamanızı öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir