Çocuğumun Boyu Ne Kadar Uzayacak ?

Çocuğunuz yaşıtlarından daha mı kısa ? Çocuğunuzla akranlarının bir arada olduğu zamanlar çocuğunuzun arkadaşlarından daha kısa olduğunu mu gözlemliyorsunuz ?

Durum eğer böyle ise hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.Türk milleti olarak biz özellikle her nesilde biraz daha uzayan bir milletiz. Bu yüzden çocuklarınızda fark ettiğiniz boy kısalığını veya büyümede yavaşlamayı sakın görmezden gelmeyin.Çocuklarınızın psikolojileri ve sosyal gelişimleri için büyüme sorunu çok önemlidir.

Boy hakkında değerlendirme çocuğun büyüme hızına ve hangi büyüme eğrisinde olduğuna bakılarak yapılmaktadır. Boy kısalığı; çıplak ayakla ölçülen boyun, yaş ve cinsiyete göre normal büyüme eğrisinin altında olmasıdır. Bir çocuk ergenlik öncesinde, yılda 5 santimden az büyüyorsa, ortada bir sorun vardır.

18 yaşına kadar hızlanarak veya yavaşlayarak büyür çocuklar. Çocuğun sağlıklı büyümesinde beslenme ve büyüme hormonunun düzenli salgılanması gibi çeşitli faktörler rol oynar. Çocuğun boyunun normal olup olmadığı ise , standart persantil eğrilerini kullanılarak anlaşılır. Bu noktada boy kısalığının veya büyümeyle ilgili bir sorunun yakalanması için büyüme hızının takibi şarttır.
Teşhis için doktorunuz uygun gördüğü tetkikleri yaptıktan sonra hormonlarda eksik varsa büyüme hormonu vermeye karar verebilir.Tedavi boyunca hasta her akşam yatmadan önce kendine enjeksiyon yapar. Enjeksiyonlar, iğneli veya iğnesiz olarak kullanılabilir. Uzun süreli olan bu tedaviden olumlu sonuçlar alındığı biliniyor.

Çocuğun erişkin yani beklenen boyu hesaplanabilir. Cinsiyetine göre, ideal olarak kaç santim olacağını hesaplayabilmektedir. Büyüme çizelgesine göre, kız çocuk için hedef boy şöyle hesaplanır:
Annenin boyu yazılır. Babanın boyundan 13 santim çıkarılır bakılarak beklenen ideal boy söylenir.
Erkek çocuk için ise;
Annenin boyuna 13 santim eklenir, babanın boyu aynen alınır ve yine çizelgede 18 yaş hizasına gelen noktaya bakılarak ideal boy söylenebilir. Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Yeni jenerasyonlar boy açısından pozitif olarak değişmekte.çocuklarımızın boyları hesaplanan değerleri aşabilir.