Çürük diş ağrısı nasıl geçer

Evde dişiniz şiddetli bir şekilde ağrıdığında öncelikle bu ağrıyan dişi teşhis etmelisiniz. Dişiniz neden ağrıyor. Çürük bir diş mi var yoksa diş kökünde meydana gelmiş apse ve enfeksiyondan mı söz edebilirsiniz. Çürük diş ve direkt görülen çürük vak’alarında ağrıyı hafifletmek için çoğu zaman ağrı kesici içmek yeterlidir. En zor ağrı, enfeksiyon ve iltihap neticesinde meydana gelen ve dıştan görülmeyen, zamanla şişlik gözlenen ağrılardır.

Çürük diş ağrılarında, ağzı tuzlu ılık su ile çalkalamak oldukça etkilidir. Ve gece başlayan şiddetli diş ağrılarında, en azından sabaha kadar ağrının hafiflemesini sağlayabilir. Bu tip ağrılarda tuzlu ılık su hazırlayın ve sık sık, örneğin yarım saatte bir ağzınızı bu tuzlu su ile çalkalayın. GARGARA YAPIN. Bu gargara ağzınızı ve çürük dişi dezenfekte edecek, bakterileri uzaklaştıracak ve mikroplar kısa süre etkin olmadığından dişinizin ağrısı hafifleyecek.

Yine çürük diş vakalarında, diş ağrısını hafifletmek için diş fırçalama yöntemi kullanılabiliyor. Sık sık diş fırçalamak, dişi temiz tutmak ve diş ağrırken bir şeyler yiyip içmemek de dişin ağrısını hafifletir. Temiz dişler ve ağız bakterilerin üremesini engellediği için diş ağrısı da azalacaktır.

Siz yine de mutlaka hafif bir ağrı kesici için. Ortalama yarım saat içinde etkisini gösterecek, ağrı epeyce hafifleyecek.

İltihaplı, şişlik oluşmuş ve derinlerde nükseden diş ağrılarında çözüm bir haftalık antibiyotik+ağrı kesici tedavisidir. Bu tip durumlarda öncelikle iltihap kurutulmalı, enfeksiyon tedavi edilmelidir. Diş hekiminin vereceği antibiyotik bu konuda oldukça etkili olacak. İltihaplı dişlerde mutlaka hekime gidilmeli, asla ihmal edilmemelidir.

Bu tip ağrılar diş eti ve kökünde olduğundan ilaçsız dışarıdan müdahale ile ağrı hafiflemez. Ancak, çene ya da yanak üzerinden buz baskısı ile kısa süreli hafifleme sağlanabilir. Yüz ya da çenede şişlik varsa o bölgeye buz tutun. Tabi ki dışarıdan..Buz bölgeyi uyuşturarak ağrıyı dindirebilir.

Bir diğer yöntem de ağrıyan dişe karanfildir ancak bu da yine çürük diş olaylarında etkilidir. Karanfil çiğnemez, karanfil tozunu sıcak suda bekletip ağzı karanfilli suyla çalkalamak da işe yarayabilir.

Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir