Eyeliner Nasıl Çekilir?

eye linerEyelinersiz bir makyaj düşünemem. Gözlerimin belirgin ve güzel görünmesi ve hep çekici bakması için bence eyeliner şart. Siz de benim gibi düşünüyor ama eyeliner sürmeyi beceremiyorsanız, bu konu sayesinde ve birkaç alıştırma ile kolayca eyeliner sürmeye başlayabilirsiniz. Eyeliner sürmek için tek seferde çekin ve fırçayı uçtan değil yatay tutun.Eyeliner nasıl sürülür?gözler
Öncelikle göz kapağınıza biraz pudra sürün ki, eyeliner’ın kalıcılığı artsın. Sonra, aşağıya doğru bakın ve elinizle gerdirdiğiniz üst göz kapağınızdaki kirpiklerin dibine mümkün olduğunca yakın bir çizgi çekin. Bu çizgi ince olsun, ilk etapta ince çizgi çekmek daha kolaydır.

Kalın çizgi isterseniz, aynı çizginin üstünden taşırarak tekrar geçebilirsiniz. Eyeliner’ın kalınlığı size bağlı…

Çizgiyi göz kuyruğunda bitirin ya da istediğiniz kadar devam ettirin. Kesin bir çizgi istemiyorsanız, far yardımıyla göz kuyruğundaki çizgiyi dağıtıp dumanlı görünüm elde edebilirsiniz.
eyeliner
Alt gözkapağına kesin bir çizgi çizmek istemiyorsanız, buraya eyeliner’la yanyana noktalar yapın veya eğrilemesine kısa kısa çizgiler çizin. Sonra bunları far aplikatörü ile ince ince birleştirin ya da dağıtın. Düz ve ince çizgi istiyorsanız, ince uçlu bir eyeliner ile tek hamle de bunu çizin, kalınlaştırmayın.

Hangi ten rengine hangi renk eyeliner?
Siyah renkli eyeliner, siyah saçlı, esmer tenli kadınlar için çok uygundur. Lacivert de aynı şekilde. Ama kontrastlıkların artık makyajda da öne çıktığını düşünürsek beyaz tenli kadınlar da simsiyah eyeliner ile etkileyici bir görüntü ortaya çıkarabilirler.

Ayrıca beyaz tenli kadınlar kahverengi, gri ve mor tonlarında eyeliner’ları da tercih edebilirler. Artık her renkte eyeliner bulmak mümkün.

Eyeliner hakkında püf noktaları
Eyeliner’ı göz kapaklarınızın içine uygulamayın. Göz içlerine koyu renk eyeliner çekmek gözleri olduğundan daha küçük gösterir.

Eyeliner’ı göz kapağının sadece yarısına ya da bir kısmına sürmeyin. Dipten uca kadar tüm hatta uygulayın. Bu uygulama gözleri daha büyük gösterir.

Eyeliner’ı tam kirpik dibinden uygulayın. Böylece kirpikleriniz daha gür ve çekici görünür.

Eyeliner’ı diplerde ince, göz kuyruğuna doğru daha kalın uygulayın. Böylece göz şekliniz belirginleşir.

Eyeliner çeşitleri
Piyasada kalem, toz, likit (dipliner), krem(jel) eyeliner çeşitleri var. Kalemi zaten biliyorsunuz, diğerlerine bakalım…

Likit eyeliner
Likit eyeliner, içerisinde kendi fırçası bulunan minik bir şişe içerisinde bulunur.

İnce uçlu olan likit eyeliner’ı düzgün ve ince çizgiler istiyorsanız tercih edin. Ayrıca alt kirpikler için de likit eyeliner daha uygundur. Derin ve gizemli bakışlar yaratır. Kirpik diplerine istenilen incelikte, kolayca uygulanabilir.

Krem (jel) eyeliner
Likit eyeliner kullanmak sor geliyorsa, krem eyeliner’ları öneririz. Krem eyelinerların hem sürümü çok kolay hem de yoğun görünümüyle kalıcılıkları fazla. Akma ve bulaşma yapmıyorlar. Kalın eyeliner çekmek ve kuyruk yapmak için ideal. Özel uçlu eyeliner fırçası ile beraber kullanmanız gerekiyor.

Sıvı eyeliner sevmeyenlere, kalemin sertliğinden şikayetçi olanlara göre…

Toz eyeliner
Toz eyeliner’ları kullanmak diğerlerine göre daha pratik olmasa da, renklerin açıklığı ve koyuluğunu kendiniz ayarlayabileceğiniz için ideal olabilirler. Ayrıca mineral kozmetik istiyorsanız, Everyday Minerals’de toz eyeliner’ların birçok rengini bulabilirsiniz.

Far aplikatörünün ya da far fırçasının ucunu hafifçe ıslatın, toza batırın ve çizgiyi bildiğiniz usulde çekin. Fakat baştan söyleyelim toz eyeliner’lar kalın çizgi için uygundurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir