Menopozda Da Elma Sirkesi !

Elma sirkesinin faydalarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Örneğin en son elma sirkesinin müthiş bir zayıflama iksiri olduğunu yazmıştım. Uzmanlar zayıflamak isteyenlerin elma sirkesinden faydalanmaları gerektiğini ifade etmişti. Şimdiyse yine daha çok bayanları ilgilendiren bir sağlık haberi aldım. Elma sirkesinin menopozdaki kadınlara da büyük faydaları varmış. Özellikle kolestrol değeri yüksek olan kadınlar için bu haber önemli. Çünkü elma sirkesi kolestrola da iyi geliyormuş.

Menopoz döneminde kadınların kolesterol dengesizliğinden dolayı büyük sıkıntılar yaşadığını ve bu soruna çözüm üretmek amacıyla elma sirkesinden faydalanarak 32 fare üzerinde deney yaptıklarını anlatan Güler, farelere yüksek kolesterol uyguladıklarını ve menopoza sokmak için yumurtalarını çıkardıklarını, bu evrede elma sirkesi tedavisini uyguladıklarını, altı aylık çalışmada başarılı sonuç aldıklarını belirtti.

Menopoz döneminde bozulan kolesterol dengesinin elma sirkesi sayesinde dengelendiğini gördüklerine dikkati çeken Gündüzalp Saydam da, “Kalp ve damar hastalıklarına neden olan kolesterolün ve stres üzerinde elma sirkesinin olumlu etki yarattığını gözlemledik” diye konuştu.

Değerlendirmeyi kalp, göz, karaciğer, böbrek, beyin, sinir, damar ve kan doku örneklerini inceleyerek yaptıklarını ifade eden Saydam, elma sirkesi uygulanan farelerde menopoz döneminde oluşan kolesterolün dokulara zarar verme özelliğini azalttığını belirlediklerini bildirdi.