Tüp Bebek Masrafları Ne Kadar Oluyor ?

Çocuk sahibi olmak isteyen anne-babalar tüp bebek yaptırmak istiyor ama pek çok kişi tüp bebek maliyetlerini bilmiyor. Ülkemiz için ortalama tüp bebek maliyetini vermek istedik size. Böylece belki de aklınızda bir ışık yanacak ve siz de çocuk sahibi olmak için harakete geçeceksiniz.

Tüp bebek yapmak için toplam kaç lira para ödemek gerekiyor, tüp bebek kaç liraya mal oluyor gibi saçma sorular sormak istemiyoruz. Bu bir can ama elbet de bu canın dünyaya gelmesi için de çaba lazım.

55-60, 30-35 yaş arası yüzde 50, 38-40 yaş arası yüzde 35-40, 40-42 yaş arası yüzde 25’e yakındır.

Ülkemizde tüp bebek maliyetleri ise 4-6 bin TL arasında değişmektedir.

Türkiye’de her 100 çiftten 15’inde kısırlık sorunu vardır. Bunların yüzde 40’ı erkeğe bağlı, yüzde 40’ı kadına, bağlı, kalan kısmında da çiftlerden her ikisinde de bir sorun mevcuttur. Ülkemizde 10 milyon çift olduğu varsayılırsa 1,5 milyon çift çocuk sahibi olmama sorunu ile karşı karşıyadır. Her yıl yaklaşık 40 bin tüp bebek uygulaması yapılmaktadır. Oysa olmaması gereken yıllık en az 150 bin uygulamadır.”

Tüp bebek uygulamasında Türkiye’nin teknoloji ve insan gücü açısından yurt dışı ile yarışır durumda olduğunu da belirten Gürbüz, ancak uygulamalarda bazı yasal sınırlamaların mevcut olduğunu ve ancak evli çiftlere uygulama yapılabildiğini anımsattı.