Kuşkonmaz Nedir?

kuşkonmazKuşkonmaz nedir bilir misiniz hanımlar. Benim en sevdiğim yemeklerden biridir mesela kuşkonmaz yemeği. Ülkemizde yaygın bir bitki değil aslında. Kimse sorsam kuşkonmaz ne diye bakıyor yüzüme öylece..Kuşkonmaz sağlığımız için o kadar faydalı ki.. Ayrıca tam da mevsimi. Mayıs ayının başından haziran ayının sonuna kadar kuşkonmaz mevsimi içindeyiz. Şu sıralar kuşkonmazı her yerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Peki kuşkonmazı tanıyalım birazcık.

Gözlere iyi geliyor, diş ağrılarına deva… Nutrisyenlerin tahlilleri için de fevkalade makbul sonuçlar veriyor: Karbonhidrat, kolestrol ve yağ yok. Enerjisi düşük. A ve C vitaminleri ise fevkalade yüksek… Ayrıca Eski Romalılar cinsel güç kattığına da inanıyorlardı…

Mayıs başından, Haziran ayı sonuna kadar, yemek meraklılarının bulunduğu her yerde huzura gelişi coşku ile karşılanan kuşkonmazın başlıca üç çeşidi bilinmekte:

Beyaz kuşkonmaz (erken hasat Argentluil) Alsace Bölgesi, Belçika’da ve Kuzey Afrika’da yetişiyor.

Yeşil kuşkonmaz Fransa’da Rhone bölgesinden;

mor kuşkonmaz ise Aquitaine’den, Loire’dan ve İtalya’dan geliyor.

Uzun bir hasretten sonra kuşkonmaz ilk görüldüğü rivayet olunan Anadolu topraklarına tekrar kavuştu. Cumhuriyet döneminde kuşkonmazın ülkemizde ilk kez yetiştirilmesi, Atatürk’ün çabaları ile gerçekleşmiş.

Ata isteği üzerine Avrupa’dan kuşkonmaz tohumu getirilerek ilk üretim Yalova Devlet Çiftliği’nde yapılmıştır. Son beş yıldır Bursa ve Ege’de müteşebbis müstahsiller kuşkonmaz yetiştirmeye başladılar.

Şimdilerde ise biraz daha geniş bir üretim var. En azından büyük şehirlerimizdeki otelleri, yada özel talepleri karşılayacak bir arz miktarı artık mevcut. Artık her bahar geldiğinde, bizleri de tatlı bir heyecan kaplıyor, kuşkonmaz mevsimi geldi çattı diye. Bu günlerde İstanbul’daki otellerin bir kısmında kuşkonmaz menülere girmiş durumda…

Yine de bu kuşkonmaz işini otellerin inhisarına bırakmayalım. Genç ve avangard aşçılara, yenilik sever lokanta sahiplerine sesleniyorum: Kuşkonmazı görmezden gelmeyin. Eski kalıpların, yemeklerin dışında da bir dünya var. Bir bakın. Zincirlerinizden başka kaybedecek bir şeyiniz yok!

“Kuşkonmaz Nedir?” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir