Göz Makyajı Nasıl Yapılmalı ?

Göz makyajı, makyajın en önemli parçası aslında. Doğru uygulanmayan bir teknik ve yanlış kullanılan makyaj malzemesi yüzünüzü olduğunuzdan daha kusurlu bir hale sokabilir. Makyaj yapmakta amaç zaten kusurları örtmek olmamalıdır. Esas amaç yüzünüzdeki güzellikleri ön plana almaktır. Göz ve dudaklar da yüzün en dikkat çeken kısımları olduğu için, bu kısımların makyajı daha bir dikkat ister.

Göz makyajı yapılırken, mevsimsel moda renklere, göz yapısına, gece ya da gündüz için zaman seçimine, yaşa ve kıyafete dikkat etmek gerekir.

Örneğin son günlerde buğulu*dumanlı gri ağırlıklı göz makyajı moda. Modaya uygun olarak siz de böyle bir göz makyajını tercih edebilirsiniz.

Göz makyajı yaparken genel olarak dikkat etmeniz gereken hususlar :

Yakın Gözler

Gözlerinizin birbirine yakınsa; açık renk farı göz pınarınızdan göz kapağınızın ortasına kadar sürün. Orta kısımdan dışarıya kadar koyu renk far sürün. Renk çizgisini yok etmek için iki farkı birbirine karıştırıp üzerinden geçin.

Uzak Gözler

Gözlerinizin birbirine uzaksa; koyu renk bir farı göz pınarınızdan ortasına kadar sürün. Göz kapağının kuyruk kısmına kadar açık renk far uygulayın. Renk farkını doğal göstermek için iki farı birbirine karıştırıp üzerinden geçin.

Çukur Gözler

Çukur görünümlü gözleriniz varsa; koyu renkleri olabildiğince az kullanın. Açık renk ve parlak farları tercih edin. Özellikle kaş altına süreceğiniz açık renk simli far gözlerinizin daha belirgin olmasını sağlayacaktır.

Küçük Gözler

Gözleriniz küçükse ve daha büyük göstermek istiyorsanız; hem alt hem de üst kirpiğinizin diplerine kalem çekin. Kirpik uçlarına bolca rimel sürün.

Göz Kapakları

Göz kapaklarınız düşük görünüyorsa; kirpik diplerinizden başlayarak göz kapağının kuyruk kısmına kadar kalem çekin. Kalemin üzerinden geçerek göz farını sürün.

Açık Renk Kirpikler

Beyaz tenliyseniz ve kirpikleriniz açık renkliyse; siyah rimel yerine kahverengi tonlarını tercih edin. Kahverengi; yüzünüzle uyumlu ve doğal bir görüntü yaratmanızı sağlayacaktır. Göz kapağınızın üst kısmına kahverengi göz kalemi çekin ve kahverengi rimeli kirpiklerine uygulayın.

İnce Kaşlar

Kaşlarınız döküldüyse ya da ince görünüyorsa daha kalın göstermek için; kaşlarınızla aynı tonda rimel ya da göz farını fırça yardımıyla kaşlarınıza sürün.

Dağınık Kaşlar

Kaşlarınızın düzgün görünmesini istiyorsanız; temiz ve kuru bir diş fırçasıyla tarayıp fazlalıkları kaş makasıyla kesin. Görüntüyü sabitlemek için diş fırçasının üzerine az miktarda saç spreyi sıkıp kaşlarınızı tarayın ve kuruması için bekleyin.