9 Altın Sağlıklı Yaşam Kuralı !

Bazen sağlığımız adına çok kulaktan dolma bilgilerle hareket ederiz. Yanlışlar yaparız. Bildiğimiz varsa eğer şimdi tüm doğruları sıralayarak bu yanlışları gidermek istiyorum. Öncelikle maddeler halinde olsun istiyorum. Sağlığımız gibi önemli olan bir konu da gerçekten yanlışlar yapmamak hatalara düşmemek gerek diye düşünüyorum. Yatığımız ya da yapacağız bir hata her zaman geri dönüşü olan bir şey olmayabilir.

Bu yüzden başımıza gelmeden geleceklerin tahminini tedbirini almalıyız kendimize.

Madde_1: Dişlerinizi fırçalarken ayaklarınızdan birisi yukarıda olsun ve tek ayak durumda dişler fırçalasın. Bedensel kas gelişimize yardımcıdır.

Madde_2: Hafta sonları ya da tatil günlerinizi yatakta öğlenlere kadar yatarak geçirmeyin. Doğa yürüyüşleri hareket halinde olabileceğiniz etkinlik ya da başka faaliyetler organize edin.

Madde_3: Sırtınızı koruyun ve dik durun her zaman. Özellikle işte olmak şartıyla daha sonra ev ve diğer ortamlarda sırtınız beliniz dik olmalı dik oturmalısınız. Bir şey olmaz gibi sakın saçma düşüncelerle kendinize bahaneler üretmeyiniz. Sağlığınızı şaka gibi bir önemsiz değere sokmayınız.

Madde_4: Egzersizlerinizi düzenli olarak yapmaya gayret ve önem veriniz. Yapmış olduğunuz gün içinde bir yarım saatlik koşu bile en azından ciğerlerini ve nefesinizi yenileyecektir. Bu yararlar alt alta konulduğunda zamanla bir kaliteli sağlık standardına oturacaktır.

Madde_5: Sabah kahvaltı yapmayım öğlen de yerim düşüncelerinden uzak durun. Öğün asla atmamaya gayret gösterin. Çok geç saatlerde yemek yemeyin.

Madde_6: Her renk sebze ve meyveyi tüketmeye bakın. Farklı renklerde farklı antioksidanlar vardır. Hepsinden yararlanmanız demek sağlığınızı korumanıza her geçen sefer de daha da yaklaşmak demektir.

Madde_7: Her zaman bir düzeniniz olsun. Yoksa da en kısa zamanda mutlaka kurmaya çalışın. Tam net olmasa da kalktığınız sabahları uyandığınız saat aralıklarınız olsun yemek saatleriniz olsun spor saatleriniz gezme zamanlarınız gezme yerleriniz olsun.

Faaliyetlerinizi çoğaltıcı hareketlerde bulunmalısınız.

Madde_8: Kadınlar genelde topuklu ayakkabı giymelidirler. Her ne kadar düztabanda rahat ettiklerini zannetseler de topuklu ayakkabılar onların bel sırt ve omuz sağlıkları için çok büyük önem taşır. O düzgün duruş ancak topuklu ayakkabılarla sağlanır.

Madde_9: Her gün illaki aman aman diyerek 2 litre su içmenize gerek yok. Çaydı çorbaydı zaten diğer ek olarak bu 2 litreden de fazla bir şekilde bunu temin ediyorsunuz.

Sitenin Meleği.