A Vitamini: Cildimiz için olmazsa olmaz

Brokoli, havuç ve sütün ortak özelliği var.Bunlar çevresel ve yaşlanma etkilerinden cildinizi koruyan doğal cephanenin önemli bir parçasıdır. A vitamini kaynağı olması bu yiyeceklerdeki ortak özellğidir.

Çoğu kişi A vitamini ile sadece gözleri ve görme gücünü dengeler. Ama epithelial dokumuzun sağlığı -cilt ve vücudun dışına açılan geçitler, boğaz ve sinüsler gibi- beslenmemizdeki A vitamini miktarına doğrudan bağlıdır. A vitamini bir antioksidan gibi hareket ederek cildimizdeki zararlı unsurları etkisiz hale getirir. Kırışıklıkları önleyip enfeksiyona karşı direnerek cildimizin gençliğini korur.

Yeşil ve koyu turuncu düşün

Tipik Amerikan diyetindeki A vitaminin üçte ikisi, sarı renkli meyve ve sebzelerdeki karotenden gelir. Karoten vücudumuz tarafından A vitaminin içinde imal edilir, bu nedenle Onun için cilt sağlığı için çok önemlidir. Koyu turuncu? Tatlı papatesler, havuçlar ve kayısıları düşünün. Koyu yeşil? Ispanak ve brokloliyi deneyin. (Besin Kaynakları & Katoten Miktarı). Vücudunuzdaki A vitaminini artırmanın basit yolu, karoten bakımından yüksek besinleri zehirleyici olacak kadar aşırı olmamak kaydıyla çok tüketmektir.

Aşırı A vitamininin olumsuz yönü

A vitamini kuvvetli bir yağ çözücü vitamindir, vücudumuzdaki dokularda kolayca depolanabilir. Tavsiye edilen günlük alım miktarı aşıldığında zehirleyici olabilir (kadınlar için 800 mcg ve erkekler için 1000 mcg). Zehirlenme belirtileri beyin tümörlerine benzerdir: Başağrısı, eklem ve kemiklerde ağrı, kuru cilt ve iştahsızlık. A vitamini ilaçları ile beslenmenizi desteklemek akıllıca değildir. Bunun yerine, cilt sağlığınızı korumanızı sağlayacak karoten bakımından zengin, lezzetli sebze ve meyvelere odaklanın:

Eğer cildim sarıya dönerse ne olur?

Aslında çok fazla karoten cildinizi, özellikle avuç içleri ve tabanlarınızı farkedilebilir şekilde sarılaştırır. Endişelenmeyin; Etkileri sürekli değildir ve tıbbi tehlike durumu yoktur. Bunun anlamı, çok fazla iyi şeyler yediğinizdir ve beslenmenizdeki yiyeceklerin çeşitlerini artırmanız gerektiğidir. Bu genellikle yeni yürümeye başlayan çocuklarda ortaya çıkar. Bu nedenle kabak, tatlı patates ya da havuç gibi yiyecekleri parçalayarak verin. Çok fazla karoten küçük bedenlerinin giderek sarılaşmasına neden olur. Ciltlerinin normal rengine dönmesi için yeşil fasulye ve bezelyeleri daha sık yedirin.

Daha sağlıklı cilt için yiyin

Güneş kremleri ve kırışıklık kremlerinize ek olarak, karoten ya da A vitamini bakımından zengin yiyeceklerle cildinizi güçlendirin. Güzellik hiç bu kadar iyi lezzete sahip olmadı!

Lynn Grieger-mynet