Afrika Mangosu Hapı Öldürdü

Afrika Mangosu, Afrikan Mango gibi isimlerle satışa sunulan Mehmet Öz tarafından ilk kez piyasaya sunulan bu zayıflama hapı Nilüfer Gülmez adlı genç kadını öldürdü. Nilüfer Gülmez, Afrika Mangosu hapını kullandıktan kısa bir süre sonra rahatsızlandı ve hastaneye kaldırıldı. Genç kadın ne yazık ki kurtulamadı ve zayıflama hapı kurbanlarına bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Oysa bu zayıflama hapı olayı tamamen saçma ve bu işin içerisinde büyük oranda para dönüyor. Paranın kokusunu alan herkes bir anda zayıflama hapı uzmanı oluyor.

Afrika Mangosu hapının satışlarının patlamasının ardından ABD hükümeti “1 milyar dolarlık bir dolandırıcılık var. 4 haftada 12 kilo verdiren bir hap imkansızdır” açıklaması yaptı. Dünyada obezite vakalarının görüldüğü ülkeler arasında ilk 5’te yer alan ABD’de, diyet ve zayıflama endüstrisi 40 milyar dolar gibi dev bir sektör halinde.

Balıkesir’de radyodan duyarak sipariş ettiği zayıflama hapını kullandıktan sonra rahatsızlandığı iddia edilen ve 33 gündür yoğun bakımda tutulan Nilüfer Gülmez dün hayatını kaybetti.

Kalp çarpıntısı nedeniyle yakınları tarafından Balıkesir Devlet Hastanesi’ne götürülen ve 33 gündür yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Gülmez’in dün sabah saatlerinde vefat ettiği bildirildi.

Cumhuriyet Savcılığı, genç kadının cenazesini otopsi için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsinin ardından, Gülmez’in cenazesinin Balıkesir’de toprağa verileceği bildirildi.

Balıkesir’de bir güvenlik şirketinin ortağı olan Nilüfer Gülmez (35), zayıflama hapı kullandıktan sonra kalp çarpıntısı ve mide bulantısı sebebiyle Balıkesir Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış ve yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı.

SAĞLIK BAKANLIĞI DAHA ÖNCE UYARI YAPMIŞTI

Daha önce Sağlık Bakanlığı, kullanılan ürün hakkında, “Bu ürünlerin pestisit artığı, ağır metal, aflatoksin gibi içerikler açısından gerekli testlerden geçmiş olması, stabilitesini almış olması gereklidir. Bu ve bunun gibi birçok işlemin yapılıp gerçekten bitkisel ilaç onayının alınabileceği tek kurum da Sağlık Bakanlığı’dır” açıklamasını yapmıştı.

İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri ise kullanılan hapla aynı seri numaradaki kutuların Balıkesir’deki eczaneler ve diğer satış noktalarından toplayarak, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’ne göndermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir