Aşerme Ne Zaman Başlar?

gebelikAş eriğimizi nasıl anlarız, gebe kaldığımız zaman ne zaman aş ermeye başlarız, aş ermeye başladığımızda canımız en çok ne ister, kadınlar aş erdiklerini nasıl anlar, gebelikte aş erme ne zaman başlar, aş erme ne demektir, kimler aşerer? İlk 3 ay yani 12 haftalık hamilelik süresince çok şiddetli aşerme normal midir? Kaç haftalık gebelikte aşermeye başlanır?

Aş erme durumu normal midir?

Gebeliğe bağlı bulantı kusmalar aş erme dönemi denen ilk 3 ayda olur. Çoğu gebelikte aş erme süreci hafif seyreder.

Çok fazla mide bulantısı, sürekli istifra etmek, şiddetli karın ağrısı normal bir gebelik süreci değildir. Aşırı açlık ve b1 vitemin eksikliğine bağlı sinir sistemi hasarı, bilinç bulanıklığıyla beraber psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir.

Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler

Hamilelikte mide bulantısına en iyi gelen şey, mide bulandıran yiyecek ve kokulardan uzak durmaktır.
Bebeğin beslenemeyeceği korkusunu akıldan çıkarmak gerekir. Bebek her halükarda besinini alacaktır.
Azar azar, sık aralıklarla, kuru ve tuzlu gıdalar tercih edilmelidir.

Evin içerisinde çiçek, deterjan gibi koku yayan şeyler mümkünse balkona konmalıdır. Sabah yataktan kalkmadan başucunda bulundurulan tuzlu krakeri yedikten sonra 30 dakika daha yatar pozisyonda durup ardından ayağa kalkmak ani sabah kusmalarını önleyebilir.

gebelik sevinciEn rahat tüketilebilecek gıdalar; kokusuz beyaz peynir, simit ve çaydır. Hamilelik döneminde anne adayının yatağın yanında bisküvi gibi kuru yiyecekler bulundurması ve kalkınca hemen yemesi gün içerisinde yaşanacak mide bulantısının şiddetini azaltır.

Anne adayının gün içerisinde en az 6 öğün ama az miktarda yemek yemesi önemlidir. Bu öğünlerde içeriği yüksek değil miktarı düşük yiyecekler tercih edilmelidir. Anne adayının ana öğünde bütün yiyecekleri bir arada yemek yerine su ve çorba gibi hacimli yiyecekleri öğün aralarında tüketmesi gerekir. Çünkü su ve çorba gibi besinler mide gerilimini artırır ve mide bulantısına neden olabilir.

Papatya, ıhlamur gibi bitki çayları mide bulantısı riskini azaltır. Aynı şekilde nane çayının içerisine limon sıkılarak içilmesi mide bulantısına iyi gelebilir.

Zencefilin mide bulantısına iyi geldiği biliniyor. Taze zencefilden bir kaç dilim kesip bir fincan sıcak suya atarak 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra çay gibi içebilirsiniz. Hatta bazen zencefili koklamak bile mide bulantısını geçirebilir. Yine aynı şekilde limon koklayabilir ya da çayınıza bir iki damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir