Bel Fığının Nedenleri ve Oluşma Biçimi

Bel fıtığı sorunu olan biri olarak öncelikle şunu söylemek isterim ki bel fıtığı hastası değilseniz eğer belinizin ve sağlığınızın kıymeti bilin. Aman çok dikkatli okuyun ve eğer hala bel fıtığı sorununuz yoksa belinize daha çok dikkat edin. Bel fıtığı hastalığı haraket kısıtlaması ve kalitesiz bir hayat yaşatıyor bana malesef.

Özellikle kilo fazlalığı bu hastalığı tetikliyor. Kilosu fazla olan bel fıtığı hastalarının acilen zayıflaması isteniyor.

Tembelleşen bel kasları ani bir hareketle fıtığa dönüşebilir. Anatomik ve ortopedik olmayan sandalyeler de bel sağlığı için zararlıdır.

Dik oturmak bel sağlığı için her zaman faydalıdır; bu nedenle sürekli oturmak zorunda kalan kişilerin bel sağlıkları için kambur değil dik oturmaya özen göstermesi gerekir.

Kişiler aynı zamanda oturdukları sandalyeleri ve masalarını bel sağlıkları için uygun pozisyona getirmeli ve bu pozisyonda kalmasına dikkat etmeli. Bel kaslarının tembelleşmesinin önüne geçmek için sürekli masa başında oturmak zorunda kalan kişilerin çeşitli bahanelerle saat başı kalkarak hareket etmesi gerekir.

Sürekli oturarak çalışanlar bel kaslarını güçlendirici hareketler yapmalı, oturup kalkarken yaptığı hareketlere dikkat etmeli, sürekli oturduğu için kilo alacağından beslenmesine de özen göstermeli.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akif Güleç