Çantanızda mikrop taşıyorsunuz !

çantamızdaki mikropBiz kadınların vazgeçilmez aksesuvarıdır çantalar.Envai çeşit çantayı büyük bir hevesle alır ve kullanırız.Fakat elimizde çanta yanında büyük bir tehlike de taşıdığımızı bilmeyiz pek.

İsveç’te yapılan bir sağlık araştırmasına göre el ve kol çantaları mikrop yuvasıymış !

Staphylococcus aureus, İmpetigo, Enterobius vermicularis MRSA-Staphylococcus (hastane enfeksiyonu) gibi binbir çeşit tehlikeli bakteri içeriyor. Kirli ellerle taşınan, halka açık tuvaletlere asılan, otobüs ve yere bırakılan çantalardaki mikrop oranı daha da artıyor.

Söz konusu bakterilerin hastalıklara davetiye çıkardığına dikkat çeken uzmanlar, çantaya dokunduktan sonra ellerin yıkanmasını tavsiye ediyor. İsveç Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nde şef biyolog olarak çalışan Kjell-Olof Hedlund, “Bunun için en iyi koruma yolu elleri yıkamaktır.” tavsiyesinde bulun

du. Gribal hastalıkların çok fazla görüldüğü sonbaharda özellikle dikkatli olunmasını istedi. Enstitünün Başhekimi Johan Struwe, “Bakteri, mikrop her tarafta vardır; ellere ve taşınabilen eşyalara kolaylıkla bulaşır. Ellerin ağza dokunulmasıyla da hastalık insana geçmiş olur.” dedi. Enstitünün hijyen bölümü şefi Ulrika Ransjö ise Expressen Gazetesi’ne şunları söyledi: “Yerden, sokaklardan hiçbir şeyin ele alınmaması gerekir.

Çünkü oradan her türlü mikrop bulaşabilir.” İsveç’te bir başka araştırma da cep telefonları üzerine yapıldı. Araştırmaya göre, normal bir cep telefonu bir tuvalet klozetinden daha fazla bakteri ve mikroba sahip.

Zaman