Doğal Elma Sirkesi Her Derde Çare

Elma sirkesinin yararları, sağlık için faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği ve zayıflama ve diyette nasıl fayda sağladığı hakkında bir araştırma yaptık. Gördük ki elma sirkesi oldukça faydalı bir doğal sağlık deposuymu. Özellikle evde yapılabilirliliği ve kolay ulaşılabilirliliği sayesinde de yine elma sirkesi evlerimizde buz dolabında değil ecza dolabından yer alması gereken doğal bir ilaç. Uzmanlar da elma sirkesiyle ilgili araştırmalarına her gün bir yenisini ekliyor. Her geçen gün elma sirkesinin bir faydası daha bulunuyor.

Öğrencilerden Zübeyir Yozgat, Ömer Ören ve Osman Kanatsız da, “Streptozotocin ile diyabet oluşturulan farelerde elma sirkesinin kan lipit profili ve lipit peroksidasyon düzeyleri üzerine etkileri” isimli projeyi hazırladı.

Diyabet hastalarında artan kolesterol değerlerinin düşürülmesi üzerinde elma sirkesinin etkilerini araştıran öğrencilerden Zübeyir Yozgat, 32 fare üzerinde deney yaptıklarını belirtti. Önce fareleri şeker hastası yaptıklarını anlatan Yozgat, daha sonra günde tok karna binde 6 oranında elma sirkesi içirdiklerini söyledi.

Altı aylık çalışma sonunda farenin kalp, göz, karaciğer, böbrek, beyin, sinir, damar ve kan doku örneklerini alarak inceleme yaptıklarını ifade eden Yozgat, “Şeker hastalığında dengede tutulmayan kolesterol, organlara zarar verir. Elma sirkesi uyguladığımız farelerde organların kolesterolden etkilenmediğini gördük. Şeker hastalığının yan etkilerinin organ ve dokularda oluşmadığını saptadık” dedi.

Ömer Ören ise elma sirkesini insanların da çok rahat bir şekilde kullanabileceklerini, ancak sirkenin tok karna ve yenilen yemeklerin binde 6’sı kadar alınmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Ören, aksi takdirde fazla alınan sirkenin vücuda zarar verebileceğine işaret etti.