Dudak Uçuğu Nasıl Geçer?

dudak uçuğuDudak uçuğu hepimizde muhakkak çıkar. Bazılarımızda oldukça sık olan uçuklar hem can yakıcı hemde görünüş olarak can sıkıcıdır. Toplumumuzda uçuğun korkudan çıktığı her zaman iddia edilir. Aslında bu tabir pekde yanlış sayılmaz. Korku olmasada stres uçuğun çıkmasına sebep olur.

Çünkü stresli olan kişilerin bağışıklık sistemi güçsüzleşir ve virüse karşı direnç göstermekte zorlanır. Evet aslında uçuğun sebebi bir virüstür. Öncelikle uçuk çıkmaması için bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız.

Bu konuda c vitamnini bağışıklık sistemimizin can yoldaşıdır. Her mevsimde c vitamini alma imkanımız mümkündür. Birberden marula turunçgillerden turplara c vitamini içeren besinler oldukça fazladır.

Uçuk çıktıysa ne yapmalıyız? Uçuğun çıktığı bölgeyi her zaman temiz tutmalıyız. Uçuğun olduğu bölgeye düzenli buz uygulaması uçuğun çabuk geçmesine yardımcı olur. Buz o bölgede ısıyı düşürdüğünden metabolizmayı yavaşlatır ve virüslerin ilerlemesini engeller. Virüsler ısıyla daha çabuk yayılır.

Hastayken ateşimiz bu yüzden çıkar ve ateş düşürmek bu yüzden önemlidir. Bir de eskiden beri uçuğa ruj sürme geleneği vardır. Bu oldukça yanlış bir uygulamadır. Enfeksiyonun iyice yayılmasına sebep olur.

Bunun yerine eczanelerde rahatıkla bulabileceğimiz uçuk kremlerini kullanmak daha verimli ve sağlıklı çözümdür.Doğal bir yöntem istiyorsak soyulmuş bir elmayı suyla tencerede kaynatıp elde ettiğimiz suyu günde 5-6 kere uçuk olan bölgemize sürmek sonuç verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir