Dukan Diyetinin Zararları Varmış

Dukan diyeti çok popüler. Eminim siz de Dukan diyeti yapıyorsunuz ve Dukan diyeti ile kilo verdiniz. Evet hanımlar Dukan diyeti zayıflatıyor.Bu konuda hepimiz hem fikiriz ama işin bir de sağlık boyutu var. Sağlık açısından ele aldığımızda Dukan diyetinin sağlık açısından bir takım zararları olduğunu biliyoruz. Yoksa siz bilmiyor musunuz?

Dukan diyetinin sahibi Dr. Dukan ülkesinde tepki çekiyor ve hatta meslek etiğine aykırı hareket ettiği gerekçesi ile ceza bile alabilir. Ülkesi için hazırladığı protein diyeti bizim ülkemizde de rağbet gördü. Bu açıdan bu konuyu hepimiz okumalıyız.

İlgili ajans haberini aynen aktarıyorum:

Tüm dünyadan sonra Türkiye’de de kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği beslenme programı olan Dukan diyetinin yaratıcısı Fransız beslenme gurusu Pierre Dukan, meslek etiğine aykırı hareket etme suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.
Ocak ayında yaptığı bir öneriyle, ideal kilosundaki öğrencilerin Fransa’daki lise bitirme sınavında ekstra puanla ödüllendirilmesini isteyen Dukan, tüm tıp çevrelerinden yoğun eleştiriler toplamıştı. Fransa’nın Tabipler Odası kurumuna üye doktorlar, hazırladıkları bir dilekçeyle Dukan’ı meslek etiğine aykırı hareket etmekle suçladı.
Kamuyu yanıltıcı açıklamaları yüzünden doktorluk lisansının alınması istenen Pierre Dukan ise, önerisini, kilolu öğrencilerin ideal kilolarına kavuşmaları için yaptığını söyleyerek kendini savundu.
Dukan’ın bu açıklamalarını tıp etiğini ihlal kabul eden Fransa Tabipler Odası, tıp etiğinde “Bir doktor, görüşlerinin toplumda uyandıracağı yankının farkında olmalıdır“ diye geçen 13’üncü maddenin Dukan tarafından ihlal edildiğini açıkladı.
Son zamanlarda dünya çapında da genel bir sağlık sorunu haline gelen obezite ve anoreksiya gibi yeme bozukluklarına dikkat çeken Kurum, Dukan’ın gençleri yanlış yönlendirdiğini savundu.
Geçen yıl Temmuz ayında bazı beslenme uzmanları Dukan diyetine tehlikeli olduğu gerekçesiyle karşı çıkmıştı. Onlardan biri olan Dr. Jean-Michel Cohen “Protein yönünden zengin bir beslenme planı kalp hastalığına ve meme kanserine yol açabilir” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir