Dukan Protein Diyetinin Zararları

Dukan diyeti maalesef sağlıklı bir zayıflama diyeti değil. Dukan diyeti yapanlar zayıfladıklarını ifade etse de uzmanlar dukan diyetinin uzun vadede çok zararlı bir diyet olduğu noktasında hemfikir. Dukan diyeti böbrek için ayrıca çok zararlı bir diyet sistemi.

DUKAN DİYETİ NEDEN ZARARLIDIR?

Dukan diyetine sağlık açısından bakalım; diyabet, kalp hastalığı, dislipidemi ve hipertansiyona zemin hazırladığı, sağlıklı bireyde ise ketosize neden olup, kanda ürik asit düzeyini anlamlı olarak yükselttiği görülmektedir.

Sağlıklı ve kronik hastalığı olan bireylerde vücutta keton birikimi böbrek, karaciğer fonksiyonlarını bozmakta, insülin metabolizmasında olumsuz etki yaratmaktadır. Sodyum ve su kaybı ile hipotansiyon, kabızlık ve nefroliasiz görülebilmektedir.

Buna ek olarak yüksek miktarda hayvansal protein alarak böbrek fonksiyonları bozulmakta, yüksek yağ alımına bağlı olarak ise hiperlipidemi, insülin reistansı ve glikoz intoleransı oluşmaktadır.

Şişmanlığın tedavisinde beslenme tedavisinin amacı; vücut ağırlığını arzu edilen düzeye indirmek için bireyin bütün gereksinimlerini yeterli ve dengeli bir şekilde karşılayan diyetle tedavisini planlamaktır. Zayıflama tedavisinin kişiye özel ve çok hassas bir tedavi olduğu asla unutulmamalıdır. Bunun dışındaki tüm mucizevi diyet ve yöntemlerin klinik çalışmalarla incelenmesi gerekliliği önemli bir gerçektir.

Kaynak: Bugün/Banu Topalakçı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir