Elma Sirkesinin Sağlık İçin Faydaları

elma sirkesinin yararlarıElma sirkesi sağlık için tam bir şifa deposu.Sağlığınızı korumak için eğer midenizde sorun yoksa önerilen şekillerde elma sirkesi kullanmanız oldukça önemli.Elma sirkesinin faydalarını sadece bitki uzmanları değil doktorlar da sık sık ifade ediyor.Elma sirkesi sağlığımız için kaçırılmaz nimetler içeriyor.Bu soğuk kış günlerinde siz de elma sirkesinin bu vazgeçilmez faydalarından faydalanın hanımlar !

Elma sirkesinin faydalarını şu şekilde sıralamamız mümkün :

Lütfen önce doktorunuza danışın ve doktorunuz onay verirse bu bilgileri kullanın.Aksi hallerde mideniz rahatsız olabilir.

Şifai amaçla kullanmak için; bir bardak suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1-2 tatlı kaşığı bal katarak günde 3 kez mümkünse yemeklerden önce (fazla kilo problemi için de etkili olan elma sirkesi bu amaçla kullanılacaksa mutlaka yemeklerden önce alınmalıdır) kullanılır
Kullanım biçimleri: Doğal elma sirkesinin en etkili kullanım biçimi çiçek balı ile karıştırılarak oluşturulur:
*1 bardak su
*1 tatlı kaşığı dolusu elma sirkesi
*1 tatlı kaşığı dolusu çiçek balı
Hepsi iyice karıştırılır ve sabahları aç karnına küçük yudumlarla içilir. Sürekli kullanım sayesinde öncelikle bedenin bağışıklık sistemi güçlenecek ve sizi pek çok hastalıktan koruyabilecektir. Bu enerji kokteyli ayrıca size canlılık ve güç kazandıracak ve ileri yaşlara kadar sağlıklı ve mutlu kalmanıza önemli katkılar sağlayacaktır. Ama burada çiçek balını da yakından tanımamız gerekiyor:

Çiçek balının bileşimi: Şeker: %32 üzüm şekeri (glikoz) %39 meyve şekeri %7 malt şekeri. 100g balda mg mineraller: Sodyum 7 potasyum 45 kalsiyum 5 fosfor 20 magnezyum 3 demir 1mg. 100g balda mg vitaminler: B1 003 B2 005 Niacin 01 C 1mg.

Sabahları aç karnına içtiğiniz bir bardak elma sirkesi-bal kokteylinin içindeki müthiş zenginliği öğrenmiş bulunuyorsunuz artık. Bu zenginliğin sağlığımıza yaptığı katkılara da şöyle kısaca bir göz atmamız herhalde yararlı olacaktır:

-Öncelikle bedenimiz güçlenir ve bedensel uğraşlara ve strese karşı koyabilecek dayanıklılığı kazanır. Sirkenin içerdiği yüksek orandaki potasyum sayesinde kalp kasları dahil olmak üzere tüm kas yapısı da güçlenecektir. Kramplara karşı kokteylinizi maden suyu ile hazırlayabilir ve her öğünde 1 bardak içebilirsiniz.
-Sık sık grip soğuk algınlığı veya üst solunum yolları iltihabına yakalanan kişiler bağışıklık sistemleri sirke-bal kokteyli sayesinde güçleneceği için bu tür sıkıntılardan büyük çapta kurtulmuş olacaklardır. Ama bu tedaviyi aşağıdaki plana göre uygulamakla kalıcı sonuçlara ulaşabilmek mümkün olacaktır.
-Soğuk algınlığı ve grip zamanlarından önce 4 haftalık bir sirke-bal kokteyli kürüne başlayın ve günde 3 bardak için.

-Ayrıca 4 gün boyunca akşam saatlerinde 1 Echinacea preparatı alın. Üç gün ara verdikten sonra yine 4 gün devam edin ve bu tedaviyi 4 hafta boyunca sürdürün. Bu tedavi bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Bu tedaviyi ayrıca doğal C vitamini ile de destekleyin.

-Sirke-bal kokteyli nezleye karşı da bedeni güçlendirecektir. Nezleye karşı ayrıca 1 ölçü elma sirkesi 2 ölçü suya karıştırılır kaynama derecesine kadar ısıtılır ve inhalasyon tedavisi uygulanır.
-Boğaz ağrısı ve ses kısıklığında 1 ölçü elma sirkesi ile 3 ölçü ılık su karıştırılır ve saat başı derin gargaralar yapıldıktan sonra tükürülür. Bu gargaraların adaçayı ile dönüşümlü yapılması etkiyi daha da arttıracaktır.

-Öksürüğe karşı 4 yemek kaşığı dolusu akışkan balla 3 tatlı kaşığı elma sirkesini iyice karıştırın. Öksürük gıcığına karşı yarım tatlı kaşığı alın ve yavaş yavaş yutun. Ayrıca bolca kekik çayını balla tatlandırın ve yudumlayarak için.