Eşleriniz Sakın İçmesin !

akciğer kanseriErkekler için bu hastalığın ne kadar tehlikeli olduğunu biliyorduk fakat yapılan son araştırmalardan sonra tehlikenin boyutunun ne kadar olduğunu görünce şok olduk !

Bu hastalık akciğer kanseri elbette.Kanserin sağlıklı kişilerde ortaya koyabilecek standart bir tarama testi olmadığını ve genelde tanının hastalığa bağlı belirtiler ortaya çıktıktan sonra konduğunu anlatan Yrd.Doç.Dr. Yavaş anlatıyor :

“Akciğer kanserleri hızlı gelişen ve ilerleyen kanserler olduğundan dolayı, risk altındaki sağlıklı kişilerin bazı tetkilerle hastalık yönünden taranması ve hastalığın çok erken evrede saptanması maalesef çok mümkün olmuyor. Bu nedenle hastalar doktora ancak şikayetleri olduğunda ve daha ileri evrede başvuruyor.

Bu durumda tedavi şansı azalıyor. Önemli olan hastalık gelişimine neden olduğu bilinen en önemli etkenle yani sigara ile mücadele etmektir. Hastalık erken dönemde herhangi bir belirti göstermiyor. Ancak, öksürük, balgam, ses kısıklığı, balgamdan kan gelmesi, sırt, bel ve baş ağrısı gibi şikayetleri ihmal edilmemeli. Bu tür şikayetleri olanlar en kısa sürede doktora gitmeli.”

Araştırmaların pasif sigara içiciliğinin akciğer kanserinin nedenleri arasında sayıldığını söyleyen Yrd.Doç.Dr. Özlem Yavaş, aktif içicilik kadar pasif içicilikle de mücadelenin önemsenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Milliyet