Estetik Ameliyatların Zararları

Son yıllarda oldukça yaygınlaşan ve gün geçtikçe normal bir durum haline geldi estetik operasyonlar. Önceden sadece televizyonlarda mankenlerin yaptırdığı burun ve göğüs estetiklerini duyardık. Ama artık yanımızdaki arkadaşımızda bile estetik operasyonu görebiliyoruz. Estetik operasyon yaygınlaşırken yaş sınırlamasıda bi o kadar düştü. Artık 18 ini bile beklemeden bu operasyonlara girenler var.

Ne kadar insanın doğallığını bozsada estetik olmak aslında kötü bir şey değildir. Bizim psikolojimizi bozacak, yaşam kalitemizi düşürecek çeşitli görüntü bozukluklarımızdan kurtulmak kuşkusuz bizi daha mutlu kılacaktır. İnsanın görüntüsündeki bazı bozukluklar psikolojik olarak etkilediğinden kişide özgüven eksikliği, asosyallik ve kendini küçümseme gibi durumlara yol açabilir.

Mesela burnu fazla büyük olan kişi bunu sorun haline getirmişse konuşurken burnunu saklama çabası içine girip, karşısındakiyle iletişime tam olarak geçemez. Burnunu saklamanın yollarını arar.

Bu tarz şeyleri fazla takan kişilerde evden çıkmama arzusu bile oluşabilir. İşte bu gibi durumlarda estetik olmak kişinin güvenini geri getirecek ve kişiyi olduğundan daha sosyal hale dönüştürecektir. Estetik olayını fazla abartmak dozunda estetiğin getirdiği güzelliğin katbe katı çirkinliği getirir. Magazin siteleri veya dergilerinde bu tarz kişilerin resimlerini gördüğümüzde çoğumuz yüzümüzü buruştururuz.

Çünkü bu insanlar artık doğallıktan çok uzak, gülmek istediğinde ağlıyomuş gibi duran en ufak bi darbede tüm derisi soyulcakmış gibi gerilen bi görünüm çiziyorlar. Estetik operasyonlar artık sadece yüze ve göğüslere değil vücudun heryerine uygulanabiliyor. Estetiğin bu kadar amaçlı ve yaygınlaşması bizim için iyi bir gelişme.

Fakat estetik olmasada güzel olan bir yerimizi sırf daha güzel olma arzusuyla operasyona tabi tutmamız yanlıştır. Ne kadar güzellik için yapamayacağımız şey olmasada unutulmamalıdırki estetik operasyonlarda diğer ameliyatlar kadar ciddi ve risk içeren operasyonlardır.

Doktorlar’ görüntü bozukluklarınızdan psikolojik olarak etkileniyorsanız bu operasyonları tavsiye ediyoruz fakat aksi durumda kesinlikle yaptırmayınız.’ diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir