GEBELİKTE TEMEL BESLENME BİLGİLERİ

Gebeliğiniz sürece yedikleriniz bebeğinizin sağlığını birinci derece etkileyen etkenler arasındadır. Ayrıca sizin de sağlığınız zindeliğiniz ve kuvvetiniz için belli başlı yiyecekler besin değerleri vardır ki mutlaka kullanmanız gerekmektedir. Eşleriniz bu konuda size gerekli desteği verecektirler.

Onlarda sizin gibi heyecanlı olduklarından yemenizle ve içmenizle yakından ilgilenecektirler ama siz yine de iplerinizi elinize alın ve kendiniz neler yemeniz gerek neler içmeniz gerek konusunda kendinizi bilinçlendirin.

Bebeğiniz için en doğrusunu kendiniz için en doğrusunu seçmek ve öğrenmek sizin borcunuz.

Gebelik süresince dikkat ve özenli bir beslenme düzeni ister. Sizin yedikleriniz besinlerden bebeğiniz de beslenir. Etrafınızda iki canlısının her yediğinden iki kere yemen gerek gibi cümlelere aldanmayın siz ve her zaman kafanızda bunun planlarını bunun sözleri çevirmeyin. Sizin bebeğiniz ve sizin için yeterli olanı yemelisiniz doğru olan seçiminiz bu olmalı.

Kalsiyum sağlığınızı en sıkı sıkıya güçlendiren gruplardan : Beyaz ekmek yarım yağlı peynir taze badem balık ve süt kalsiyum oranı yüksek zengin besinlerdir tüketmeniz mutlaka gerekir.

Bebeğinizin ve sizin diş yapısı kemik yapısı zeka gibi bir çok açıdan zenginlemesinin temeli ancak kalsiyum sayesinde olacaktır. Proteinlerinizi de : etten, yer fıstığı mercimek yumurta fıstık ezmesi gibi yine zengin değerlerden almanız gerekmektedir.

Bunların da ardından C vitamini. C vitamini de vücudunuzun en ihtiyaç duyduğu değerlerden bir tanesi. Bebeğinizin de sağlığına en önemli katkıları C vitamini ile atacaksınız.

Portakal patates çilek lahana domates biber brokoli karnı bahar greyfurt gibi besin değerlerini de tüketmenizde birçok fayda var.

Demir açısından da besin almak için tüketmeniz gerekenler; yağsız kırmızı et, ton balığı, üzüm ve karaciğerdir.

Demirin gebelikte depolanması saç dökülmesi saçınızda incelme yağlanma ya da kuruma gibi rahatsızlıklara karşı size yardımcı olmayı sağlar. Yüzünüzdeki solgunluğu giderir.

Yorgunluk hissinizi üzerinizden alır. Özellikle et yemeyen ve sevmeyen bir anneyseniz demir tüketimine dikkat etmeniz ve gerektiği kadar tüketmeniz gerekmektedir.

Et tüketmeyen bir annenin bu açığı kapatması gerekmektedir. Bunlarında haricinde temiz sağlıklı yeşil sebze ve meyveleri sofranızdan eksik etmemelisiniz.

Sitenin Meleği.