Göbek yağlarına aman dikkat !

göbek yağlarıGöbek sorununuz mu var , hemen doktora görünseniz iyi olur çünkü göbekteki yağlanmalar oldukça tehlikeli durumların sinyali olabilir !

Nedir bu durumlar ?

yaşınız ilerledikçe metabolizmanız yavaşladıkça vücudunuzdaki yağ miktarı artmaya başlar. biz hanımlarda bu durum erkeklerden daha fazladır. Menopozdan sonra vücudunuzdaki yağ dağılımında bir değişim olur; kol, bacak ve kalçalardaki yağlar azalırken karındaki yağlar artar. Aslında göbekteki yağlar görünenden ibaret değildir, karnın derinliklerinde iç organları saran yağları da hesaba katmak gerekir.

Bu tipteki yağlanma, aşağıdaki sağlık sorunlarıyla ilgili risk artışı ile ilişkilidir. Kalp ve damar hastalıkları, diyabet, metabolik sendrom, yüksek tansiyon, safrakesesi hastalığı gibi hastalıklardan meme kanseri, kolorektal kanser gibi hastalıklara kadar hastalık riskini artırır.
metabolizma yavaşladıkça ve azalan fiziksel aktivite genel kilo artışına katkıda bulunurken karın çevresindeki yağ artışı için kalıtım önemli bir faktör olabilir. Hormonlar da rol oynar. Menopozdan sonraki hormonal değişiklikler vücudun yağları parçalama ve depolama biçiminde değişikliğe neden olarak yağların göbekte daha çok toplanmasına yol açar.

Karındaki yağ hücrelerini, sadece yakılmayı bekleyen pasif bir enerji deposu olarak görmek yanlıştır. Zira bu hücreler hormonlar ve sağlığınızı etkileyen başka maddeler üreten aktif hücrelerdir. Örneğin bu yağ hücreleri bazı tip II diyabetin öncülü olan insülin direncini teşvik edebilen hormonlar üretir; yine oradaki bazı hücreler de menopozdan sonra östrojen üretmeye devam ederek meme kanseri riskinizi artırır. milliyet