Güzel Bir Cilt İçin Neler Yemeliyiz?

ciltCilt sağlığı ve güzelliği için sağlıklı ve dengeli beslenmek şart. Stressiz ve düzenli uyku ile desteklenen bu beslenme biçimi cildinizin her zaman genç ve güzel görünmesini sağlar. Sonsuz gençlik aslında elimizde. Ne yediğimiz kadar nasıl yediğimiz de önemli. Hangi vitamin ne işe yarar?

Sıcak su ve limon: Bu karışımı sabah içtiğinizde toksinleri atmaya yardımcı olur. Limon, safra kesesi ve karaciğeri harekete geçirirken, sıcak su bağırsakların ve cildin su ihtiyacını karşılar.

Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, brokoli ve kereviz gibi sebzeler, yüksek oranda antioksidanlar ile (yaşlanmayı geciktiren ve çevre kirliliğinin etkisini azaltan vitaminler) cildin esnek kalmasını sağlayan C vitamini, yaraların iyileşmesine yardımcı olan A vitamini ve hücrelerin oksijeni kullanmasını sağlayan E vitamini içerir.

Pancar: Derideki kılcal damarların duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olan C vitamini pancarda yüksek oranda bulunur.

Havuç: Bol miktarda A vitamini içeren havuç, çok iyi bir sivilce ilacı ve bağırsak temizleyicisidir. Havuç aynı zamanda sağlıklı cilt, saç, tırnak ve sinirler için gereken fosforu içerir.

Elma: Cildi destekleyen E vitamini ve folik asit içeren elma, cildin berraklaşmasını sağlar.

Balık: Somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklarda bulunan temel yağ asitleri (omega 3’ler), kızarıklığı önleyip bağışıklık fonksiyonunu destekleyerek cilt sağlığında önemli rol oynarlar. Haftada üç kez yağlı balık yemek, kuruluğu ve kızarıklığı azaltarak cildinizin temiz kalmasını sağlar.

Kavun: Cildinizin rengi donuksa, günde birkaç dilim kavun yemek iyi gelecektir. Ayrıca dirsek bölgesindeki deri sertleşme ve kurumaları için de faydalıdır. Ciltteki pullanmayı önler.

Soya: Sivilceyi önleyen soya, hangi formda olursa olsun tam bir cilt kurtarıcısıdır. İçerdiği östrojene benzeyen kimyasallar nedeniyle, akne oluşumunun önüne geçebilir. Ayrıca soyada, yeni hücre oluşumuna yardımcı olan ve cildi nemli tutan E vitamininden de bol miktarda bulunur.

Zeytinyağı: Cildi pürüzsüz, nemli ve esnek bir hale getirir. Ciltteki kızarıklığı ve doku bozulmasını önlerken, cilt kurumasına ve sertleşmesine karşı savaş açar.

Orman meyveleri: Dut, böğürtlen, ahududu, çilek gibi orman meyveleri kırışıklıklara iyi gelir. Yaşlanmayı geciktirme konusunda ümit veren, antioksidan içerir. Ayrıca kısa zamanlı hafıza ve denge için de yararlıdırlar.

Esmer pirinç: Yüksek oranda B vitamini ve protein içeren pirinç, cildin vaktinden önce yaşlanmasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca hücresel metabolizma ve sindirime etkili bir şekilde yardımcı olarak cildin yapısını destekler.

Yoğurt: Cilde parlaklık kazandıran yoğurttaki faydalı laktobasiller, doğal florayı korur.

Yulaf: Toksinlerin dışarı atılmasını sağlayan yulafın ağır ağır pişerek hazırlanması gerekir. Yulafın içerdiği lifler, vücut tarafından toksinleri filtre etmekte kullanılır. Ayrıca B vitaminleri açısından da son derece zengindir.

vitamin bar
D vitamini

– Kalsiyum emilimi ve kemik oluşumu için çok gereklidir.
– Yar iyileşmesinde ve doku iyileştirmede önemli bir rolü vardır.
– Sentezi için alınan gıdalar yeterli olmaz, güneş ışığı gereklidir.
– Yağda eriyen vitaminlerdendir. Vücutta depolanır.
– Eksiklik durumunda takviye edilmesi gerekmektedir.
– D vitamini en çok yoğurt, peynir, yumurtanın sarısı ve balık yağında bulunur.

cevizE vitamini

– Yaşlanma sürecini geciktirir.
– Cilt hücrelerini ve hücre zarlarını korur.
– Kolajen üretimini kontrol eder. Yıkımını yavaşlatır.
– Cilt kuruluğunu giderir.
– Yağda eriyen vitaminlerdendir. Vücutta depolanır.
– Eksiklik durumunda günde 200-400Iu’luk E vitamini alınması ve sabah saatlerinde tercih edilmesi önerilir.
– E vitamini en çok zeytinyağı, soya yağı, tereyağı, kaymak, hindistancevizi ve kuruyemişlerde bulunur ( fındık,ceviz,badem vs).

K vitamini

– Yaraların iyileşmesini, kemiklerin güçlenmesini sağlar.
– Brokoli, ıspanak, bitkisel yağlar, tahıl ve peynirde bulunur.

havuçBeta Karoten

– Cilt ve mukoza astarının sağlıklı olmasını sağlayan A vitaminine dönüşür, enfeksiyonlara ve gece görme zorluklarına karşı bağışıklık sitemini güçlendirir.
– Sarı ve yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, havuç, kırmızı biber, mango, kavun ve kayısı gibi sarı ve turuncu renkli meyvelerde bulunur.
– Sigara içenler ve asbeste maruz kalanlarda akciğer kanseri tiksini arttırır. Fazla alınması durumunda da kanser riskini arttırır.
– Beta karotenin günlük maksimum dozu 7 mg’dır.

Biotin

– Vücudun, gıdayı enerjiye dönüştürmesini sağlar.
– Böbrek, karaciğer, yumurta ve kuru meyvelerde bulunur.
– Biotinin günlük maksimum dozu 0.9 mg’dır

Folik Asit

– Sağlıklı alyuvar oluşumun ve nöral yollardaki bozuklukların azaltılmasını sağlar.
– Yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, Brüksel lahanası, bezelye, portakal, nohut, kahverengi pirinç ve muzda bulunur.
-Yüksek dozda alınırsa sinir sisteminde harabiyet yapabilir, yalşılarda B12 emilimini zorlaştırabilir. Folik asitin günlük maksimum dozu 1 mg’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir