Isırgan otu çayı içmek için 5 neden

isirgan otu cayinin faydalariIsırgan otu çayı içilir. Ama aynı zamanda ısırgan otu çorbası, böreği, yemeği ve kavurması da yapılan oldukça faydalı bir bitkidir. Isırgan otu deyip geçmeyin. Bu ateşli bitkinin sağlık için faydalarını okuduğunuzda ona verdiğiniz değer en az on katına çıkacak.

Isırgan otunun yaygın olarak bilinen 5 faydası

isirgan otu cayinin faydalari1-Isırgan otu, K, E, D, C, A, B (B2 ve B1 tiamin, riboflavin) vitaminlerinin yanı sıra fenolik tanenler içerir.
2-Mineraller kalsiyum, bakır, krom, demir, kobalt, magnezyum, potasyum, fosfor, silikon, çinko ve kükürt içerir.
3-Isırgan otunun yeşil yapraklarında β-karoten ve klorofil bulunur.
4-İdrar söktürücü, eklem ağrısı giderici ve romatizmal hastalıklarda iyileştirici etkileri vardır.
5-Bağırsak solucanlarını düşürür.

İşte ilk bakışsa ısırgan otunun sağlık için faydaları bunlar. Ancak ısırgan otunun yararları bunlarla da sınırlı kalmıyor. Çoğu zaman görmezden geldiğimiz bu doğanın nimeti yakıcı ot, alerjik reaksiyonlara dahi faydalı olmaktadır. Burun ve geniz akıntılarını tedavi eder. İdrar söktürür. Kabızlığa iyi gelir. Saç bakımı ve sağlığı konusunda inanılmaz derece faydalıdır. Saçların yeniden çıkmasını sağlar. Saç dökülmesine engel olur. Saçların daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlar. Isırgan otu, saçların güçlenmesini sağlamanın yanı sıra, saçların uzamasını da hızlandırır.

Isırgan otunun diğer faydalarını şöyle sayalım; kan şekerini düşürür. Baş ağrılarına iyi gelir. Zayıflamaya yardım eder. Çorbası yapılır. Soğanla kavrulur. Böreklere katılır. Demlenir çayı içilir. Haşlanır suyuyla saçlar yıkanır. Lapa yapılır ve ağrıyan eklemlere sarılır. Baş ağrısı için ine lapa yapılır ve tülbent vasıtası ile alna sarılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir