Kabızlık nasıl geçer?

gobek yağlariKabızlık eğer sürekli vuku buluyor, hiç geçmiyor ve artık fazlası ile sıkıntı yaşatıyorsa öncelikle bir uzmana görünün. Ciddi sağlık sorunlarının da belirtisi olan kabızlık çoğu zaman yanlış beslenmenin ürünüdür. Beslenme hataları bağırsakların düzensiz çalışmasına neden olur.

Stres de yine yaygın bir kabızlık nedenidir.

Kabızlık sorunu çekenlere ilk önerimiz su içmeleridir. Ne kadar su tüketiyorsunuz? Eğer ciddi bir kabızlık sorununuz varsa günde en az 3 litre su içmelisiniz. Su kabızlığı yok eden sihirli bir ilaç sanki. 3-4 litre kadar içilen suyun ardından bağırsaklarınızın rahatladığını tecrübe edebilirsiniz.

Elbet de 3-4 litre suyun tamamını tek seferde tüketmeyeceksiniz. Gün içerisine yayarak sıklıkla su tüketin. Suyun yanı sıra arada ılık ya da sıcak su da içebilirsiniz. Sıcak su içmek de yine bağırsaklar için harekete geçirici bir silahtır.

En etkili kabızlık ilacı pırasadır. Mevsimi içerisinde sık sık pırasa tüketmelisiniz. Pırasa en güzel kabızlık ilacıdır ve pırasa yendikten sonra başka hiçbir ilaca gerek kalmaz. Yapısı nedeniyle lahana, marul, ıspanak, semizotu ve yeşil soğan gibi yeşil sebzeler de kabızlığı yok etmektedir.

Hamur işi yiyecekler, beyaz unu fazla tüketmek, gün içerisinde su içmemek, abur cubur ve hazır gıdalar ciddi bir kabızlık nedenidir. Beslenme şeklinizi gözden geçirin ve yemeklerinize bol bol sebze ve sulu yemekler ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir