KADIN MEMOGRAFİYE DUYARSIZ KALIYOR

İşte bir hatamızla daha karşı karşıyayız. İhmal karlık örneklerimizden bir tanesini konu edeceğiz. Kadınların en önemli organlarından bir tanesi göğüslerimiz. Zaman zaman gelen göğüs ağrıları sızlamalar adet dönemlerindeki ağrılar menopozdaki ağrılar ve bir sürü sorunlarla karşılaşanlarımız olmuştur. Göğüs sağlığı bir bayanı reel hayatta büyük önem taşır. Bir süt veren her annenin 6 ay da bir sürelikle memografi çektirmesi gerekmektedir.

Bu filmler sizin göğüslerinizin önemli ve gerekli süreçlerini izlemelerini sağlayacak olası gelen sorunlara erken teşhisle daha büyümelerini engelleyerek tedavilerle yok edilecektir. Ama ne yazık ki çıkan araştırmaların sonuçlarına göre kadınlarımız memografi çekimi ve göğüslerin sağlığı olarak gerekli önemi vermiyorlar.

Ne zaman ki bir sıkıntıları oluyor ne zaman ağrıları oluyor işte o zaman gidiyorlar ve ancak o zaman bir hastanenin yoluna düşüyorlar. Erken teşhis ile belki de ortadan kalkabilecek bir sorunu daha da büyütüp daha da çözülmez derecelere getirebiliyorlar.

Memografi de erken teşhisin önemi: uluslar arası yapılan araştırmalar da ortaya koyuyor ki bir hastalığı bir rahatsızlığı daha oluşum seviyesinde bulup incelemek ve onu yok etmek %80 lere varan yüzdelik dilimlerle büyük oranda kaybolup gidiyor. Erken dönemde tanınan rahatsızlık büyük sonuçlara gelmeden halledilebiliyor.

Ama bir o kadar da kadınların hassas olan bölgeleri göğüsleri üzerindeki hastalıklar hızla ilerleyebilme kapasitesine sahip olduklarından erken teşhisin en büyük önemi burada karşımıza çıkıyor. Araştırmalar yapılmış ve kadınlara yapılan anketlerde &70 i kadar bir dilimi mamografi çektirmediğini ifade etmişlerdir.

Ve bu %70 lik diliminde cevaplarına karşılık bir soru daha sorulmuş. Göğüslerinizde herhangi bir arpınız var mı sertlik sızlama şişme gibi tarzında bir rahatsızlık sorusunda bulunulmuş; bu &70 lik dilimin %65 kadarı da ağrılarının olduğunu ifade etmişlerdir. Kimisi adet dönemidir diyip geçiyorum diyor kimisi de gidecektim zaman olmuyor gibilerinden cümlelerle aslında sağlıklarını iteliyorlar. Hem de kendi elleriyle yapıyorlar bunu.

Sağlığı ertelememek ona zaman ayırmak geleceğinde bir o kadar aydınlık bir o kadar net olması demektir.

Sitenin Meleği.