Keten Tohumu Nasıl Tüketilir ?

Keten Tohumu, sağlık için pek çok fayda içeren bir tohum türüdür. Özellikle keten tohumunun faydalı olduğu alanlar da vardır elbet de. Örneğin keten tohumu barsakları çalıştırması açısından diyetlerde kullanılabilir. Damar sertliğinin oluşumunu engelleyici özelliği olan keten tohumu ayrıca kolestrolda da dengeleyici bir rola sahiptir. Cilt güzelliği açısından da faydalı olan keten tohumu cildi yeniler ve derinin daha genç görünmesine yardımcı olur.

Bütün bu faydalarının gerçekleşmesi için keten tohumunu nasıl kullanacağınızı da bilmeniz gerekiyor.

Keten tohumu nasıl tüketilir ve nasıl kullanılmalıdır ?

Keten tohumunu kaynatılarak içilebilir, yada döverek, toz haline getirip, bir kaşık ağza atıldıktan sonra arkasından su içilebilirsiniz. Çok özel bir tadı veya kokusu olmayan keten tohumu, kavrulunca güzel bir tada kavuşuyor. Tohum şeklinde de tüketilebiliyor.Yemeklere, yoğurda, salatalara, müsliye, pasta, börek gibi unlu mamullere karıştırılabiliyor. Günde 1-1.5 çorba kaşığı keten tohumu sağlıklı kalmak açısından yeterlilik gösteriyor.

Yine müsilajın yumuşatıcı etkisinden dolayı gastrit, mide ülseri gibi sindirim sistemi tahrişlerinde de kullanılır.

Bu amaç için günde bir kez tercihen yatmadan önce 1-2 çay kaşığı tohum yenir, üzerine 2 bardak su içilir.

Öksürüğe, nezleye, üşütmeye karşı 1 çorba kaşığı keten tohumu 3 fincan suda 10 dakika kaynatılır; 3-5 dakika bekletilip süzüldükten sonra içilir.

Bu çayın buharı burundan teneffüs edilir.

Akciğer hastalıkları ve zatüreede 80 gr. keten tohumu 40 gr. rezene tohumuna karıştırılarak az sıcak suda lapa yapılır ve iki tülbent arasına konarak göğüse ve sırta yerleştirilir.

Çıban, gece yanığı ve eziklerin iyileştirilmesinde 80 gr. keten tohumu ile 40 gr ebegümeci lapası yapılarak yaranın üzerine konur.

Böbrek ağrısı ve kramplarda iki çay kaşığı keten tohumu 6 fincan suda 10 dakika kaynatılıp, 5 dakika bekletilip süzülür.