Kolesterolün yüksek olması nelere yol açar?

Kolesterol toplumumuzda sıklıkla görülen bir hatalık haline geldi. Nedir peki kolesterol? Kolesterol, tüm vücudumuzda kaslarımızda göğsümüzde bacaklarımızda kalbimizde sinirlerimizde beynimizde her bölgemizde olan yağımsı bir maddedir. Yaşamımız için gerekli bir maddedir.

Kolesterolün yüksek olması nelere yol açar?

Kolesterolün yüksek olması birçok şekillerde zorda kalmanıza mümkünlük vermiş oluyorsunuz. Kandaki kolesterolün yüksek olması il damarlarda sertlik ve damar tıkanması gibi başlıca hastalıklara rahatsızlıklara yön vermiş oluyorsunuz. Bunlarla beraber de kalp krizleri riskleri artmış bulunuyor.

Hem hanımlarda hem de beylerde göğüs ağrılarına neden olabiliyor. Ve bir de hangi damarda yani hangi organınızın damalarında kolesterol birikmesi durumu olmuşsa o organda hastalık oluşumları meydana geliyor. Organın işlevlerini ve görevlerini yerine getiremez durumlara kadar ilerliyor. Bulunduğu organa oldukça büyük zararlar verebiliyor. En önemlisi de böbreklerde biriken kolesteroller. Bu kolesteroller böbrek yetmezliklerine neden olabiliyorlar ve çok zor bir durum.

Kolesterol, kendi içinde iki tip olarak çıkıyor karşımıza. Birisi iyi olan diğeri ise kötü olandır. Ama bizler elbette yine de bu hatalığa yakalanmamaya dikkat etmeliyiz. Özen göstermeliyiz. Kendimizi ve sağlığımızı tehlikeye atmamak adına bu gereklidir.
Kolesterolü etkileyen faktörler nelerdir?

– Kilolu olmak bu durumu etkiler. Kilo yani yağ depolanması durumu kolesterolün büyümesini sağlar.

– Stres; stres de buna bir ek maddedir. Stres hücrelerin yapısını etkiler. Ruhsal olarak etkileşim.
– Şeker hastalıkları

– Gıda beslenme türü ve şekli. Gibi örnekler verilebilmektedir.
Sitenin Meleği.