Metabolizma Hızım Nasıl Artar?

Metabolizma bizim zayıf ya da şişman olmamızı belirleyen temel etmendir. Eğer yavaş çalışan tembel bir metabolizmamız varsa kilo almamız oldukça kolaylaşır. Kısa süre içinde onlarca kilo alabiliriz. Ama sağlam ve yeteri kadar çalışan bir metabolizmaya sahipsek, yediklerimiz kolayca enerjiye dönüşür ve yakılır. Böylece formumuz korunmuş olur.

Metabolizma hızlandırıcı çay; En iyi metabolizma hızlandıran çay yeşil çaydır ve her gün en az 1 fincan yeşilçay içilmesi gerekir.

Metabolizma nasıl hızlandırılır; az ama sık sık sağlıklı yiyecekler yenmeli, her gün en az 45 dk yürüyüş yapılmalı, vücut susuz bırakılmamalıdır. En az 2 litre su içmek gerekir. Protein ağırlıklı beslenmek de metabolizma hızını yükseltir.

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler; sebzeler, yoğurt, peynir, beyaz et, tavuk, yağsız kırmızı etler, domates, salatalık, maydanoz, marul…

Metabolizma hızlandırıcı diye adlandırılan haplar yerine doğal yollarla metabolizmanızı harekete geçirin.

Metabolizma hızı hesaplama; Bazal metabolik hızın hesaplanmasında kullanılan formul aşağıda verilmiştir.

Kadınlarda bazal metabolik hız:

655 + 9.6 X (kg cinsinden ağırlık) + 1.8 X (santim cinsinden boy) – 4.7 X (yaş)

Erkeklerde bazal metabolik hız:

66 + 13.7 X (kg cinsinden ağırlık) + 5 X (santim cinsinden boy) – 6.8 X (yaş)

Hareketsiz yaşam, stres, tiroit bezlerinin düzensiz çalışması gibi bazı faktörler; kilo vermede etkisi büyük olan metabolizma hızını yavaşlatıyor. Metabolizma hızı yavaş insanlar, günlük hayatlarında çok hareket etmiyor ve yanlış besleniyorlarsa daha fazla kilo sorunu yaşıyorlar.

Metabolizma ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, metabolizma hızını artıracak şu önerilerde bulunuyor…

Eğer bir kişiye zayıflasın diye metabolizma hızının çok altında bir beslenme programı yapılırsa, vücut yağ dokusu yerine kas dokusunu kaybeder bu da metabolizma hızını yavaşlatır ve bu kişilerin tekrar daha fazla kilo alması gibi bir sorun ortaya çıkar.

1- Düzenli uyuyun
Gece en geç 12.00’de uyuyun, sabah en geç 7.00’de uyanın. Çünkü vücut kendini uykuda onarır.

2- Düzenli olarak aerobik egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin
Haftada en az 3 gün 45 dakikalık bir tempolu yürüyüş yapın.

3- Ağırlık çalışmayı ihmal etmeyin
Metabolizma hızının en belirleyici faktörü kas dokusu olduğu için kaslarınızı da düzenli çalıştırın.

4- Kola, gazoz gibi asitli ürünler yerine su için
Su insan vücudunun en önemli bileşenidir. İyi bir metabolizma, iyi bir dolaşımdan bu da iyi bir boşaltımdan geçer. O nedenle günde 2-2,5 litre su içmeye özen gösterin.

5- Acıktığınızda mutlaka vücudunuza cevap verin
Açlığı ertelemek metabolizma hızını yavaşlatır. Küçük bir meyve bile yeseniz yeterli olur.

6- Metabolizmayı en çok çalıştıran yiyecekler proteinlerdir
Beslenmenizde dengeli bir şekilde protein tüketin. Ancak hiç karbonhidrat almadan sırf protein yenilerek yapılan diyetler son derece yanlış. Bu tür diyetlerle hızlı kilo verilse bile, damar hastalığına yakalanma riskini artırdığı biliniyor.

7- Az az sık sık yemek yiyin
Az ve sık yemek metabolizmayı canlı tutar.

8- Yoğurt yiyin
Yemeklerinizin yanına eklediğiniz iki-üç kaşık yoğurt yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle metabolizma üzerine olumlu etkileri var.

9- Lifli beslenin
Lif oranı yüksek olan yiyecekler, özellikle taze sebze ve meyveler, kurubaklagiller ve tam tahıllı ürünleri de düzenli tüketmek şart.

10- Yeşil çay için
Kahve ve çay içerdiği kafein içeriği nedeni ile metabolizmayı çalıştırır. Ancak çok fazla tüketilirse çarpıntı ve uykusuzluğa neden olabilir. Yeşil çayın antioksidan kapasitesi çay ve kahveye göre daha fazladır. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketmek hem metabolizmayı hızlandırır hem de yaşlanmaya gidiş sürecini yavaşlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir