Öldüren Sağlıksız Diyetler ve Yanlış Diyet

Hayata sağlığa değer vermek gerek, ömür boyu her işte her koşulda sağlığı düşünerek onun başına bir zeval gelmemesini düşünerek yaşamak gerek. Hayat kısa zaman çabuk geçiyor evet bizlerde bunun bilincinde olarak hareket etmeliyiz.

Etrafımda ben o kadar çok görüyorum ki dikkat etmeyen ve sonunu düşünmeden büyük adımlar atan ve sonra büyük pişmanlıklar duyan…

Neden keşke diyeceğimiz şeyleri yaşayalım? Neden hep biz kendimizi düşünmeden bir anlık heveslere kendimizi bir kurban verelim?

Bir kuzenim var 19 yaşında ve neredeyse en son gördüğümde 90 kilo kadardı, tüm yaşamı bu kiloları atmak bunları yakmak ile geçiyor şuan. Lise mezunu ve ileriye dönek hayallerini her şeyi küstürdü.

Hayal kurmuyor, hayatını tek bir düzenekten tek bir adımdan yürütüyor yani evde hep. Ev kızı oldu üniversite sınavı döneminde de kendini çok kasmadı ve kazanmak için bir çaba sarf etmemişti zaten. Evde öyle işte… Hiç hareket olmayan bir felsefeye dayanmışlık ne getirebilir?

Anne ve babası da gerekli desteği vermiyorlar ve bir doktora gitmiyor inatta ediyor olmayacak diyor.

Ve ben hep böyle kalacağım diyor, yenik düştü ve artık yapabilecekleri konusunda kendisini çok güçlü görmüyor zamanında daha çok gençken biraz basenlerimde kilo var diye bulduğu her diyeti uyguladı.

Bünyesi o kadar dağıldı ki e sonunda vücutta bu düzensizliğe alışamayıp bir yerden sonra çarkı kırılan bir değirmen gibi ters sonuçlarla geldi.

Ve çözümü için ne kendisini ayakta tutabiliyor ne de vücudunu. Şimdi o kadar pişman ki gözlerine baktığımızda görebiliyoruz bunu hissedebiliyoruz.

Sizlerde benim çevremde yaşamış olduğum ve hala da yaşadığım bu sorunların seyircilerindensinizdir belki de.

Vardır mutlaka çevrenizde dimi. Bu gibi şeyler yaşamış ve bu sorunların ardından da sonuçların getirdiklerini bir bir çeken yakınlarınız.

Hayatınızı şoka uğratmayın, sarsmayın. Allah’ın size vermiş olduğu en güzel nimete bedeninize sağlığınıza iyi bakın. Kasaba et almak için giderken elinizdeki bulgurdan olmayın.

Hiçbir şeyin sizden üstün ya da sizin kadar değerli olmadığı bilincinde olmalısınız.

Her insan tektir ve her insan her bir birey o kadar değerlidir ki bu dünya da sadece fark etmek gerek sadece bilmek ve ona göre davranmak.

Değerinize her zaman değer katan davranışlarda bulunun, değerinizi azaltacak davranışlar da değil. Şok diyet dediğimiz şeyler şimdilerde bir sürü hastalıkla geliyor ve yapılan araştırmalara göre en çok başa gelen hastalık ise VEREM…

Sağlıkla kalmanızı can-ı gönülden diliyorum, Sitenin Meleği.