Öldürür ama Zayıflatmaz Diyetler Var

Diyet hatalarından bir tanesidir bu. Yani her diyeti yapmaya yeltenmek sizin için doğru diye anında karar vermek. Komşunun kızı yapmış şu kadar kilo vermiş diyip hop diye atlamak hemen bir an da diyete kolları sıvamak. Dıştan bakınca hata olduğunu anlayabiliyoruz ama içinde olunca işte bunu kontrol edemez hale gelmiş olabiliyoruz. Yani kilolarımız psikolojimizde öyle bir baskı oluşturmuş oluyor ki bunu nasıl ne şekilde bastıracağımızı nasıl frenleyeceğimizi bilemiyoruz.

Bedenden bedene farklar vardır. Bu farklar sizin gözünüze görünmeyebilir. Onda öyle evet evet bende de öyle diyebilirsiniz. Ama değildir. Hemen ser sayısal değerler görülmeden diyetlere başvurmak, tek bir düzenek tek bir meyve gibi diyet listelerini uygulamaya koymak demek sağlığınızı tehlikeye sokmak adına attığınız büyük bir adım demektir.

Kimi diyetler protein ve yağ içerir kimi diyetler karbonhidrat içerirler. Size uygun olanını öğrenmek ancak bir uzmana danışıp sayısal değerler karşılığında vücudunuzun sonuçlarını almak eksikliklerinizi ve fazlalıklarınızı değerlendirmeye almakla olur.

Sizin protein ihtiyacınız yoksa protein diyeti yapmanız ya da en önemli şey olan karbonhidrata yüklenerek diyetinizi tamamlamanız ne kadar sağlıklı olacaktır ki? Vermiş olduğunuz kilo ne kadar kalıcı bir kilo ne kadar muhafaza edilebilir bir kilo olur? Tartışma konusu ve ayrıca bir yazı konusudur bu.

Dikkat edecek ve hemen her diyet listesini uygulamaya kalkışmayacaksınız. Sayısal değerleriniz yıl içersinde değişebilir bu yüzden diyetisyenleriniz ile olan ilgi alakanızı kesmemelisiniz.

Unutmayın önemli olan diyette ne kadar çok kilo verdiğiniz değildir verdiğiniz az da olsa ne kadar kilo olursa olsun onu muhafaza etek geri almamaktır. Geri almadığınız kilolar bedeninizde muhafaza ettiğiniz kilolar sizin kazancınız olan kilolardır.

Diğerleri içi boş gönül dolduran ve göz boyayan kilolardır.

Sitenin Meleği.