Omega-3 nerden alınır?

ome3 kaynağı sebzeOmega-3 eksikliği ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bildiğiniz gibi Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri vücutta üretilmeyen ve bu nedenle mutlaka dışarıdan alınması gereken yağ asitleridir. Omega-3 eksikliği durumunda vücutta enfeksiyonlara karşı büyük bir zayıflık görülür. Yaralar iyileşmez, bebeklik çağında ise gelişimde gerileme görülebilir.

Kendiniz daha iyi hissetmek, hastalık ve enfesksiyonlara karşı daha güçlü ve çok daha sağlıklı olmak için mutlaka omega 3 asidince zengin gıdalarla beslenmelisiniz.

Size tavsiye edeceğim en zengin omega 3 kaynağı sebze ayrıca en ucuz sebze olan semizotu. Evet, semiz otu bilinen en zengin omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Bahar aylarında doğanın bize sunduğu bu mucize sebze ile doya doya omega 3 alabiliriz.

Semizotu, omega- 3 yağ asidi ile birlikte aynı zamanda diyet lifi, vitaminler ve mineraller yönünden de oldukça zengin. Mükemmel bir A vitamini kaynağı olan semizotu, yeşil yapraklı sebzeler arasında en değerli olanı. A vitamini, bilinen güçlü doğal bir antioksidandır ve görme için gereklidir. A vitaminini önemli işlevleri arasında; sağlıklı mukus zarının ve cilt bakımı için de gerekli.

Semizotunun mevsimi olan bu günlerde her gün her öğünde semizotu tüketmeye özen göstermeliyiz. Salatasını yapıp, söğüş olarak tüketip, yoğurtla karıştırıp, çiğ olarak tüketebiliriz. Ayrıca zeytinyağlı veya kıymalı semizotu olarak da tüketebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir